Kongovska delavska stranka je z zmago na volitvah leta 2007 osvojila 53 mandatov, drugo uvrščeno Kongovsko gibanje za demokracijo in razvoj pa jih je osvojilo enajst. S šestimi oziroma osmimi osvojenimi mandati sta jima sledili Panafriška unija za socialno demokracijo in Unija za demokracijo in republiko.

Zadnje volitve v parlament leta 2007 in predsedniške leta 2009 so potekale v senci očitkov o manipulacijah. Malo pred začetkom predsedniških volitev je 12 kandidatov sedanjega predsednika Sassou-Nguessa obtožilo nepravilnosti v pripravah na volitve, kritikam pa se je pridružila tudi Evropska unija. Vlada je očitke zavrnila, opazovalci Afriške unije pa so kasneje volitve označili kot "svobodne in pravične".

Nevladna organizacija Transparency International sedanjemu predsedniku očita zlorabe državnega premoženja in pridobitve številnih nepremičnin v Franciji. Mednarodna federacija za človekove pravice pa predsednika dodatno obtožuje mučenja in odgovornosti za izginotja številnih ljudi ter drugih kršitev človekovih pravic.

Mednarodne organizacije, ki spremljajo volitve, so 1200 kandidatov za sedeže v parlamentu že pozvale, naj rezultate volitev sprejmejo mirno.

Kongovski parlament se sestoji iz senata s 66 sedeži in nacionalnega sveta, v katerega vsakih pet let neposredno volijo poslance.

V Republiki Kongo je od leta 1997 do leta 1999 potekala državljanska vojna, ki se je končala s prevzemom oblasti s strani sedanjega predsednika. Upori na jugu države so se sicer končali leta 2003, vendar tam vlada le krhek mir.