V svoji rekonstrukciji dogajanja na tisti usodni 13. januar, ko je Costa Concordia z več kot 4000 potniki in člani posadke nasedla pred toskanskim otokom Giglio, je opisal, da je bilo vse skupaj videti tako, kot da bi hkrati nehali delovati vsi instrumenti na ladji in bi v temi začeli izgubljeno tavati tudi vsi člani posadke. Dejal je, da je izdal povelje za izklop avtomatskega pilota, da pa takrat ni bil več na čelu poveljstva. Slednjo trditev postavljajo na laž v italijanskih medijih objavljeni prepisi iz črne skrinjice, iz katerih je razvidno, da je Schettino ob izdaji tega povelja prevzel tudi poveljstvo nad ladjo.

Schettinove izjave so po ocenah mnogih komentatorjev izzvenele kot poskus prevalitve odgovornosti na druge člane posadke in poskus spreobrnitve javnega mnenja, ki Schettinu predvsem zaradi pobega z ladje, še preden so končali evakuacijo vseh potnikov, nikakor ni naklonjeno. Močno se je razburil tudi vodja tožilcev v Grossetu, ki Schettinu očita laganje in zavajanje, pa čeprav je dobro seznanjen tudi z dokazi proti njemu, ki jih je zbralo tožilstvo. Sploh ga je zmotilo, da se je Schettino poskušal prikazati kot žrtev in nezmotljivi kapitan. Schettino je med drugim dejal, da je ladjo pred še večjo tragedijo rešila božja roka, ki da ga je vodila v tistih usodnih trenutkih. Po podatkih iz črne skrinjice je ladja nasedla približno šest minut po tistem, ko je kapitan izdal povelje za izklop avtomatskega pilota.

Intervju za Canale 5, ki je ena od postaj televizijskega imperija Mediaset v lasti Silvia Berlusconija, pa je poskrbel še za eno vročo polemiko. Schettino naj bi namreč za ekskluzivni intervju prejel kar 50.000 evrov, po nekaterih informacijah italijanskih medijev celo 57.000 evrov. V Mediasetu teh ugibanj ne želijo komentirati, medtem ko je vodja oddaje na Canale 5, v kateri je nastopil Schettino, namige zanikal. Schettinov odvetnik Paolo Bastianini je dejal, da pogodbe o plačilu niso sklenili, da pa so seveda poskušali v največji možni meri zaščititi Schettinove interese.