Trinajst strani dolg dokument so podpisale Srbska napredna stranka, ki je zmagala na majskih volitvah, Socialistična stranka Srbije Ivice Dačića, ki bo kljub tretjemu mestu na volitvah postal novi srbski premier, stranka Združene regije Srbije ter dve stranki, ki sta bili s socialisti že v predvolilni koaliciji, in sicer upokojenska in Enotna Srbija.

V dokumentu se zavezujejo tudi k prizadevanjem za umirjanje razmer v regiji, obenem pa k podpori doslednemu spoštovanju daytonskega sporazuma v okviru posebnih odnosov z Republiko srbsko.

Prednostna naloga vlade bo boj proti korupciji in kriminalu, ki so ju državljani pred majskimi volitvami navajali kot enega glavnih problemov v državi. Veliko pozornosti je namenjene predvsem ekonomiji in vzdržnosti javnih financ, pri čemer vlada obenem napoveduje dvig prejemkov tistih z najnižjimi pokojninami.

Nova koalicija bo imela v 250-članskem parlamentu 131 poslancev, mogoče pa je, da se ji bo pridružila še kakšna manjša stranka. Koalicija bo zdaj pripravila gradivo za nadaljevanje konstitutivne seje skupščine, ki bo potekala predvidoma 23. julija. Na njej bodo najprej izbrali njeno vodstvo, nato potrdili spremembe zakona o vladi, s katerimi bodo število ministrstev zmanjšali na petnajst, nato pa bodo predvidoma izvolili novo vlado.

Tako do zdaj vladajoča Demokratska stranka Borisa Tadića, ki je bil tudi predsednik države, odhaja v opozicijo, a so njeni vidni predstavniki v teh dneh pritegnili nekaj pozornosti. Uradno še vedno srbski zunanji minister Vuk Jeremić je dvignil veliko prahu zaradi cene njegovega predsedovanja generalni skupščini OZN, ki naj bi znašala sedem milijonov in pol dolarjev. Jeremić je bil na položaj izvoljen junija in ga bo prevzel septembra, včeraj pa je tudi izjavil, da lahko med njegovim predsedovanjem generalni skupščini Kosovo postane član OZN "samo prek mojega trupla". Za članstvo je sicer potreben predlog varnostnega sveta, članstvu Kosova pa nasprotujeta Rusija in Kitajska, ki imata v varnostnem svetu pravico veta. Pozornost je minuli konec tedna pritegnil tudi Tadić z rokovanjem s kosovskim premierjem Hashimom Thaçijem v Dubrovniku. Slednji je v pogovoru za hrvaški Globus zdaj ocenil, da je bilo to dejanje prepozno, saj se je Tadić za rokovanje odločil v trenutku, ko ni več predsednik. Prej, ko je to funkcijo imel, pa "ni niti enkrat pokazal želje ali zbral poguma za takšno zgodovinsko potezo", je rekel Thaçi.