"Danes smo imeli koalicijski sestanek in spet sem ponovil, da je ta koalicija koalicija za izhod iz krize," nam je včeraj povedal predsednik DeSUS Karl Erjavec: "Resno se soočamo s to krizo in ni prostora za odpiranje ideoloških tem. Če se bo to nadaljevalo, potem dejansko ne vidim smisla, da bi delovali v takšni koaliciji. Dobil sem zagotovilo Janše, da se bomo koncentrirali na reševanje konkretnih problemov. Poleg napak z zniževanjem nekaterih pokojnin je za stranko DeSUS problematičen tudi državni holding. Naše stališče je, da bi ves kapital in dobički iz tega holdinga šli v pokojninsko blagajno, v tej smeri bomo tudi pripravili amandmaje."

Erjavec, ki pravi, da ni v vladi zato, ker bi zaupal predsedniku vlade Janezu Janši, temveč zato, da bi uresničili koalicijsko pogodbo, s tem slednjim ni povsem zadovoljen: "V zvezi z bankami praktično ni bilo nobenega pravega koraka naprej, ne v smeri ugotavljanja odgovornost za to stanje in ne glede ustreznih rešitev, kar pa je razumljivo glede na to, da ne vemo, kakšna je luknja v slovenskem bančnem sistemu."

Še manj zadovoljni so ponekod na terenu. "Čakamo na informacije z današnjega izvršnega odbora, nato bomo sklicali sestanek pokrajinskega vodstva. Nimamo dokončnih informacij, tako da podatka o zahtevi po sklicu izrednega kongresa ne morem komentirati," nam je včeraj povedal predsednik severnoprimorskega pokrajinskega odbora stranke Bojan Bratina. Odbor, katerega predsednik je, je bil po njegovih besedah vseskozi za sklic izrednega kongresa, zdaj pa čakajo na poročilo o uresničevanju strankinega programa znotraj koalicije in poročilo generalnega sekretarja stranke Ljuba Jasniča o izvajanju koalicijske pogodbe.

Po besedah predsednika dolenjskega pokrajinskega odbora Jožeta Jazbeca je vodstvo stranke zaradi "rdeče zvezde", nižanja pokojnin in preimenovanja vojašnic ponovno pod hudim pritiskom. "Na terenu je zavrelo. Na današnjo sejo izvršnega odbora stavim veliko. Mislim, da se bo nekaj zgodilo," je povedal Jazbec. A tudi po Jazbečevih predvidevanjih "zgolj" to, da se bo vodstvo resno lotilo reševanja problematike na terenu in ne le leporečilo o zadevah, ki nimajo z realnostjo nobene zveze.

"Na zadnjem svetu stranke sem povedal, da smo mi še vedno za izredni kongres. Naš sklep o zahtevi za sklic izrednega kongresa še velja, nismo ga preklicali," pa nam je dejal predsednik gorenjskega pokrajinskega odbora stranke Anton Stražišar.

Pobudi tako manjka sklep še enega pokrajinskega odbora. Največkrat se kot četrti omenja južnoprimorski, a njegova predsednica Stanislava Premru Lovšin o tem ne ve nič: "Na zadnjem svetu stranke smo se domenili, da imamo oktobra konvencijo stranke."

Zahteva po izrednem kongresu DeSUS se je pojavila že ob vstopu stranke v Janševo koalicijo, poleg vladnega kadrovanja in strankine nizke javnomnenjske podpore tudi zaradi afere s spričevalom poslanca Ivana Simčiča. Predsedniku stranke Karlu Erjavcu je takrat strasti uspelo pomiriti z napovedjo konvencije za oktober, s čimer je zamrla tudi zamisel o izrednem kongresu. A tudi tokrat Erjavcu očitno ne bo šlo povsem gladko, saj je razlogov za nezadovoljstvo več, napovedana konvencija in redni kongres stranke (maja ali junija naslednje leto) pa sta še daleč.