Ker je rok za vračilo teh sredstev potekel že konec maja, bo ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) terjatev odstopilo državnemu pravobranilstvu. "Za oba projekta, in sicer dnevnoinformativne oddaje Kronika in oddaje o ljubiteljski umetnosti Belin, zahtevamo vračilo izplačanih sredstev v višini 146.955 evrov skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva prejema sredstev," so nam pojasnili na MIZKŠ.

Generalni direktor RTS Stipe Jerić zagotavlja, da sta bila projekta v celoti izpeljana, kot so ju predstavili v razpisni dokumentaciji. "Dejstvo pa je, da nismo pravočasno oddali zaključnega finančnega poročila, saj še nismo poravnali vseh obveznosti iz lanskega leta. To bomo storili do konca tega meseca in počakali na sodni razplet," pojasnjuje Jerić in dodaja, da se je televizija RTS prijavila tudi na letošnji razpis za sofinanciranje medijskih vsebin. Ob tem velja opozoriti, da do sredstev razpisa niso upravičeni prijavitelji, ki nimajo izpolnjenih vseh pogodbenih obveznosti, ugotovljenih s pravnomočno odločbo, do MIZKŠ ali njegovega proračunskega uporabnika.

Kako bo Tele 59 vrnil državna sredstva, če pa se že več kot leto dni spopada s hudimi likvidnostnimi težavami, po rekordnem letu 2007 pa je poslovanje v prostem padu, ostaja velika neznanka. Ne nazadnje je Ujčičevo podjetje še leta 2009 ustvarilo "le" petino manj prihodkov glede na leto pred tem in minimalno izgubo. Iz poslovanja je Tele 59 res beležil pol milijona evrov izgube (EBIT), vendar si je končni rezultat popravil s sredstvi ministrstev za kulturo in gospodarstvo ter javnega sklada za podjetništvo. Decembra 2009 je namreč iz tega naslova prejel kar 659.000 evrov. Sledil pa je šok.

Ob odsotnosti državnega denarja - samo ministrstvo za kulturo je podjetju nakazalo kar petino manj denarja - je Tele 59 predlani nižjim stroškom navkljub dosegel 1,2 milijona evrov čiste izgube. Pomagala ni niti zamenjava vodstva. Ujčič je namreč položaj direktorja prepustil Jeriću, sam pa postal prokurist. Krčenje stroškov se je nadaljevalo, toda izpada prihodkov niso mogli nadoknaditi. Čista izguba leta 2011 se je namreč ustavila pri dobrih 900 tisočakih.

Februarja letos, ko je v kabinetu predsednika vlade Janeza Janše zasedel položaj državnega sekretarja, se je Ujčič tudi dokončno poslovil od vodstvenega položaja v podjetju Tele 59, ne pa tudi od njegovega lastništva. Obdržal je namreč manjšinski delež v njegovem večinskem lastniku - podjetju Komunikacija. Razlog, da Ujčič ni držal obljube, da ga bo ob nastopu politične funkcije prodal, gre iskati v dejstvu, da je delež zastavljen pri Novi KBM. Ta bi morala tudi soglašati s kakršno koli prodajo ali prenosom deleža.

Mariborsko podjetje bo moralo poravnati tudi obveznosti v višini 112.000 evrov, ki so nastale z oddajanjem televizijskega programa RTS na multipleksu Radiotelevizije Slovenija (RTVS). Čeprav je želel javni zavod sprva izklopiti vse programe (poleg RTS še Televizijo Novo mesto in TV Primorko), ki do konca letošnjega maja niso poravnali svojih obveznosti, se po posredovanju MIZKŠ to ni zgodilo. Ministrstvo je namreč vodstvo javnega zavoda z dopisom obvestilo, da s sprejetjem novele zakona o medijih, ki zavodu nalaga brezplačno razširjanje programov posebnega pomena, izklop ne bi bil več dopusten, in ga pozvalo, da se z izdajatelji dogovori za drugačno rešitev, ki ne bi pomenila izklopa njihovih programov z multipleksa. "Za nastali dolg si prizadevamo skleniti sporazume o obročnem odplačevanju v daljšem časovnem obdobju," so ministrstvu prisluhnili na RTVS.

Spomnimo, da so se ob sprejetju omenjene novele medijskega zakona, po kateri bodo programi posebnega pomena v prihodnje pokrivali le stroške amortizacije in vzdrževanja opreme omrežja, pojavili očitki, da se za tovrstnimi zakonskimi spremembami skriva reševanje finančnega položaja natančno določenih televizijskih družb, med drugim tudi RTS. Ujčič namreč v kabinetu predsednika vlade skrbi tudi za področje kulture, kamor spadajo mediji.