Novoizvoljeni predsednik je zato v svojem prvem govoru poudaril, da predstavlja novo generacijo, ki ne pomeni vračanja v preteklost, in da bo "državi predsedoval na demokratičen način". Čakajo ga zahtevne naloge, kot so večja gospodarska rast, boj proti revščini, korupciji in nasilju narko-kriminalnih združb.

Po vzporednih volitvah, ki jih je izvedel Zvezni volilni inštitut (IFE), je Pena Nieto prejel od 37,93 do 38,55 odstotka glasov z možnostjo enoodstotne napake. Na drugem mestu je s 30,90 do 31,89 odstotka glasov pristal levičarski kandidat Andres M. Lopez Obrador iz Demokratske revolucionarne stranke (PRD). Kandidatka vladajoče krščanskodemokratske Stranke nacionalne akcije (PAN) Josefina Vazquez Mota pa je plačala za napake svoje stranke, ki je bila na oblasti zadnjih 12 let, in zasedla šele tretje mesto. Te neuradne številke potrjujejo tudi delni izidi včerajšnjih uradno preštetih glasov. Mota je zato že priznala poraz, enako je storil odhajajoči predsednik Felipe Calderon in Peni Nietu čestital za zmago. Lopez Obrador, ki že leta 2006 ni hotel priznati zmage Calderona, je tudi tokrat izjavil, da bo s priznanjem poraza počakal do dokončne razglasitve uradnih izidov.

Pena Nieto je ob razglasu zmage v nedeljo zvečer dejal: "Mehičani so naši stranki dali drugo priložnost. Nanjo bomo odgovorili z rezultati, z novim načinom vladanja, ki bo ustrezal mehiški stvarnosti v 21. stoletju." Zagotovil je, da se stranka PRI ne bo vrnila v prejšnje čase samovolje in popolne oblasti, rekoč: "Smo nova generacija, ki se ne bo vračala v preteklost. Naša vlada bo zrla v prihodnost. Mehika se je medtem že spremenila."

Mlad, eleganten, prototip antiintelektualca (v nedavni pogovoru ni znal našteti nobenih drugih knjižnih naslovov razen Biblije), vendar kot kakšen rock pevec sposoben spodbuditi masovno evforijo med ženskami, to so lastnosti Pene Nieta, ki velja tudi za moža besede že vse od mladih let, ko je imel navado napisati in podpisati vse, kar je obljubil. Tudi zdaj svoje politične obljube podpiše pred notarjem. To formulo je uporabil v predsedniški kampanji, enako kot prej, ko je postal guverner najbolj naseljene zvezne države Mehike (2005-2011), kjer je bil tudi rojen v kraju Atlacomulco. Na Panameriški univerzi, ki sodi v vplivni krog Opus Dei, je doštudiral pravo, njegova politična kariera je kratka, toda zelo intenzivna. Ob pomoči nekdanjih strankarskih veljakov iz rojstnega mesta se je povzpel na mesto predsednika stranke in guvernerja.

Mnogi analitiki menijo, da je njegova politična karizma proizvod dobro premišljenega marketinga, izpeljanega prek največje mehiške televizijske mreže Televisa. Njegova ideološka opredelitev je neznanka, njegovo edino načelo je politični pragmatizem. Velja za ženskarja, prva žena, s katero je imel pet otrok, mu je umrla. Zatem se je poročil s popularno mehiško igralko telenovel Angelico Rivera, kar naj bi mu tudi koristilo pri politični promociji. Ali bo kos nalogam, ki si jih je zadal kot predsednik države, ali mu bo uspelo zatreti nasilje, povečati gospodarsko rast, ki naj bi bila po napovedih za letos od 3- do 4-odstotna, ter zmanjšati velike socialne razlike in nezaposlenost, bo pokazal čas. Obljubil je tudi, da bo nadaljeval boj proti korupciji in utaji davkov, in napovedal odpravo monopolov v gospodarstvu ter utrjevanje pravne države. Te naloge brez širše politične in družbene podpore niso izvedljive.