Tokrat smo z Avtobusom zvestobe na enodnevni izlet popeljali zveste naročnike Nedeljskega dnevnika iz Gorenje vasi, Stare Loke, Škofje Loke in peščico naročnikov iz Ljubljane. Turistična agencija Kompas je za nas pripravila izlet na Koroško in Štajersko.

Prva dogodivščina je bilo splavarjenje po Dravi. Kljub rani jutranji uri so nas koroški splavarji v občini Muta na Gortini pričakali nasmejani, s harmoniko v rokah ter polni veselja in radosti. Sledilo je vkrcanje in zatem splavarska vožnja. Na komičen in predvsem zanimiv način so nam predstavili kratko zgodovino samih flosov (splavov), katerih začetki sežejo v 13. stoletje. Nekaj pogumnih obiskovalcev je poprijelo za vesla in veselo pomagalo obrniti splav v pravo smer, vendar pa moramo priznati, da je večji del tega vseeno opravil manjši čolniček na motorni pogon. Med vožnjo so nas pogostili s tradicionalno flosarsko malico in nam postregli pravo flosarsko kavo. Sledil je flosarski krst, nato pa smo vsi skupaj zapeli in se vrnili v običajno kopensko življenje.

Sledil je panoramski ogled nekdaj največjega in najpomembnejšega trga Dravske doline, mesta Dravograd, nato pa smo se odpeljali proti Slovenj Gradcu, mestu, ki ima naziv Glasnik miru. Tam smo bili z župnikom dogovorjeni za ogled cerkve sv. Elizabete. Cerkev stoji v središču slovenjgraškega srednjeveškega mestnega jedra in gre za najstarejšo stavbo v mestu, od katere so se ohranile romanska ladja in dvoje romanskih oken. Sledil je krajši ogled starega mestnega jedra, kjer smo med drugim videli muzej Huga Wolfa in nekdanjo mestno hišo, v kateri je sedaj koroški pokrajinski muzej.

Vodič Edi nam je med vožnjo proti Velenju pripovedoval zanimivosti o vaseh, skozi katere smo se peljali. V Turiški vasi nam je pokazal kozolec v obliki grškega križa, ki naj bi bil edini take vrste, v Hudi luknji pa nas je opozoril na spomenik nadvojvodi Ivanu (princu Johanu). V Velenju nas je čakal ogled Velenjskega gradu. Grad je na višini okrog 60 metrov nad mestom in so ga zgradili nekje okrog 13. stoletja. Večkrat so ga spreminjali in dograjevali, sedanjo podobo renesančnega dvorca pa je dobil v 16. stoletju. V njem so nekatere stalne razstave. Prva urejena zbirka v muzeju je bila zbirka slovenskih premogovnikov. Ogledali smo si še nekaj drugih razstav in se sprehodili mimo grajske kapele do razstave Šaleške doline med 10. in 17. stoletjem. V muzeju je tudi izjemno pomembna zbirka afriške umetnosti Františka Foita, ki je v Velenju preživel manj kot en mesec, vendar se je kljub temu odločil pustiti svojo zbirko prav v tem kraju. Pred koncem izleta nas je čakal še postanek na Trojanah, kjer smo se lahko prepričali, da kljub novi avtocesti ljudje še vedno rade volje pridejo do gostišča in se posladkajo s krofi. Gre za krof, ki se je uvrstil med aktivne spominke v Sloveniji in dobil znak slovenske kakovosti SQ. (bj)