72-letni upokojeni inženir Jasuretu Jamada je ob gledanju tv poročil spoznal, da je zopet napočil čas za njegovo generacijo. Kot je dejal za BBC, ni mogel več le stati ob strani in opazovati ostalih, kako se mučijo. Preden se je ponovno zglasil na delo, pa se je odločil poiskati še stare kolege. Prek navadne in elektronske pošte ter celo prek Twitterja išče nekdanje sodelavce, ki bi se bili z njim pripravljeni prostovoljno javiti za pomoč v elektrarni.

"Da stari zamenjamo mlade, ni neko pogumno dejanje, temveč predvsem logično," pravi Jamada. "Star sem 72 let, pred menoj je verjetno še kakšnih trinajst ali petnajst let življenja. Tudi če bom izpostavljen sevanju, lahko traja 20, 30 ali več let, da se razvije rakavo obolenje. Za nas starejše je torej tveganje veliko manjše," razloži svojo filozofijo.

Večina Jamadovih nekdanjih kolegov je inženirjev, ali pa so v preteklosti delali v jedrski elektrarni. Med prostovoljci pa sta celo dva kuharja in pevec – tudi ti jim bodo prav prišli, pravi Jamado, vsaj za nekaj spodbude in za polne želodce.

Mičio Ito, ki v svojih upokojenskih letih pomaga pri strežbi v lokalu, je dejal, da bi svoj gostilniški predpasnik z veseljem zamenjal s svinčenim. "Nimam se za nekaj posebnega. Večina Japoncev nas to čuti v srcu. Vprašanje je le, ali se odločiš tudi kaj narediti," pravi Ito. "Za takšen korak je potrebno veliko poguma, a te izkušnje se zelo veselim. Večina nas želi pomagati na kakršenkoli način."

Jasuretu Jamada mora prepričati tudi japonske oblasti, da njemu in njegovim upokojenskim kolegom dovoli v elektrarno. Za sedaj se je vlada odzvala z zahvalami, do ponudbe pa je pazljiva. Nekaj podpore pa je Jamada že dobil: "Trenutno se dogovarjam z nekaterimi ključnimi ljudmi v vladi in v Tepcu. Več pa trenutno ne morem izdati. Gre za politično precej občutljivo zadevo."