Predvsem prva dva dogodka lahko bistveno spremenita potek letošnjega leta. V povezavi z grškimi volitvami obstaja velika negotovost glede izida, ki bi Grčijo v primeru zmage stranke Siriza vodil v konflikt s triom Mednarodni denarni sklad, evropska komisija in Evropska centralna banka, v primeru zmage koalicije Nova demokracija in Pasok pa v nadaljnje obročno reševanje obubožane sredozemske države. Izid volitev pa je seveda ključen tudi z vidika prihodnosti valute evro, saj se je v javnosti oblikoval konsenz, da bo v primeru zmage prve opcije Grčija ponovno uvedla drahmo. Čeprav izhod posamezne države iz Ekonomske in monetarne unije ni predviden in bi za vse države pomenil velikanski trenutni strošek (za Nemčijo trenutno ocenjen na 1300 milijard evrov), se v Bruslju tudi na to možnost vse bolj intenzivno pripravljajo.

Popotresni dražljaji grškega potresa so vse močnejši tudi v drugih državah periferne Evrope. Junija je tako že ves čas v središču pozornosti Španija, kjer se po novi blamaži evropskih politikov stopnjujejo pritiski na vlado. 100-milijardni reševalni paket, ki je bil zamišljen kot odrešitev za španske banke, ki se šibijo pod težo slabih nepremičninskih posojil, je bil v osnovi nedodelan in zato neizvedljiv, saj na njem še ni bilo podpisa nemškega parlamenta in ustavnega sodišča. Ta morata mehanizem ESM, ki je bil v tistem trenutku predviden kot primerna infrastruktura za reševanje španskih bank, šele potrditi. Za nameček je Španija v sredo izgubila še zadnjo bonitetno oceno A, saj jo je agencija Moody's ocenila le kot Baa3, kar je zadnja bonitetna ocena višjega razreda. Pri tem agencija opozarja na dodatno breme morebitnega 100-milijardnega dolga in na otežen dostop Španije do finančnih trgov ter nakazuje na morebitna nadaljnja znižanja bonitetne ocene.

Množičnost slabih novic je v zadnjih tednih res velika in za dolgoročnega vlagatelja se zdi, da se obzorja vse bolj temnijo. Zato lahko v naslednjih dneh, zagotovo pa čez poletje, pričakujemo ponovno pomoč svetovnih centralnih bank, ki bo kratkoročno vnesla malo miru in zelene barve na trge. Prva taka priložnost se morda obeta že na zasedanju ameriške centralne banke prihodnji teden.