Županc je v Mebles IMS, kot je pojasnil, prišel kot strojni inženir, pri delu pa mu je navodila dajal Borut Rezar, oče obtoženega Andreja Rezarja. Pozneje je na predlog Boruta Rezarja po vloženem predlogu za stečaj Meblesa IMS Zupanc postal direktor tega podjetja. Kot je zatrdil, je verjel v uspeh prisilne poravnave.

Poudaril je tudi, da ni podpisal spornih asignacijskih pogodb, kar je potrdil tudi sodni izvedenec. Dodal je, da ni imel namena oškodovati upnikov, saj jih pred sojenjem sploh ni poznal.

"Vse sporne pogodbe in posli so bili sklenjeni pred mojim prihodom v podjetje," je dejal. Če bi vedel za sporne asignacijske pogodbe, bi jih gotovo zavrnil, je poudaril.

Pozneje so se mu sicer v postopku prisilne povezave po njegovih besedah postavljala vprašanja glede sorodstvenih povezav soobtoženih in povezav med vpletenimi podjetji.

Ko je bilo ugotovljeno, da Meblesu IMS ne ostane drugega kot stečaj, se je Županc odločil za odstop z mesta direktorja.

Stečajna upraviteljica še dva meseca dovolila podpisovanje spornih asignacij

Soustanovitelj podjetja Mebles IMS Rezar je danes prav tako podal zagovor in dejal, da je stečajna upraviteljica Marta Karpič Zalar še dva meseca po začetku prisilne poravnave dovolila podpisovaje spornih asignacijskih pogodb, kar je po njegovem mnenju nesprejemljivo.

V nadaljevanju današnje obravnave je obramba predlagala več dokaznih predlogov, vendar pa je sodni senat vse zavrnil.

Tožilec Matija Benulič je, potem ko je predhodno umaknil obtožnico zoper Sama Škodlarja, umaknil tudi vse obtožbe zoper Županca. Kot je pojasnil Benulič, je iz današnjega Župančevega pričanja razvidno, da ni odredil podpisovanja omenjenih asignacijskih pogodb.

Obtožnici sta tako vloženi samo še zoper Zdenko Škodlar in Rezarja. Zagovornik slednjega Peter Žnidaršič je danes podal ugovor zoper spremembo obtožnice, saj jo je, kot je opozoril, tožilec spreminjal na vsaki drugi obravnavi. To ni sprejemljivo, je menil. Obtožnice so vedno spremenjene v škodo obtoženih, čeprav se to morda ne zdi na prvi pogled, je dodal.

V zadevi Zbiljski gaj naj bi bilo upnikom povzročene za slabih 121 milijonov evrov škode. Podjetje Mebles iz Medvod je naselje Zbiljski gaj začelo graditi leta 2000. V naselju naj bi stal Dom starejših občanov Medvode - tega so konec leta 2001 sicer odprli -, enodružinske hiše in varovana stanovanja. Vendar pa se je podjetje Mebles leta 2002 združilo v Mebles IMS, ki je šlo zaradi finančnih težav junija 2003 v stečaj, ne da bi projekt končalo.

Tako so nekatere hiše in stanovanja v naselju Zbiljski gaj ostala nedokončana, številni kupci pa so ostali brez svojega premoženja, čeprav so delno ali v celoti poravnali kupnino.