Maungdaw na zahodu Mjanmara je zapustil večinoma mednarodni del osebja, ki bo danes najprej dopotoval v Sittwe, središče države Rakhine, od koder jih bo večina poletela proti prestolnici Yangon.

Po besedah Nigama so se za začasno evakuacijo odločili zaradi nestabilnosti in nemirov, osebje pa se bo lahko vrnilo, ko se bodo razmere izboljšale. Kot je pojasnil, osebje ZN ne more normalno delovati v mestu, kjer so razglasili policijsko uro in kjer sicer ZN izvajajo humanitarne operacije.

Mjanmarski predsednik Thein Sein je v nedeljo v državi Rakhine razglasil izredne razmere zaradi spopadov med muslimani in budisti, ki so terjali več smrtnih žrtev. Po njegovih besedah so bile izredne razmere nujne za zajezitev "anarhističnih dejavnosti", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Opozoril je še, da bi versko nasilje na zahodu države, v kolikor bi se še naprej širilo, utegnilo ogroziti pot Mjanmara k demokraciji.

Spopadi izbruhnili v petek

Spopadi med muslimani in budisti so na območju Maungdawa in v okoliških vaseh izbruhnili v petek in se v soboto še razširili, tudi na območje mesta Sittwe. Pri tem je bilo ubitih najmanj osem ljudi in zažganih 500 budističnih hiš, obstaja pa bojazen, da se utegne število smrtnih žrtev še povečati.

Budisti so v mjanmarski državi Rakhine večinsko prebivalstvo, a veliko je tudi muslimanov, vključno s pripadniki muslimanske manjšine Rohingov - naroda brez države, ki je po ocenah ZN ena najbolj ogroženih manjšinskih skupnosti. Za mjanmarsko vlado so to tujci, za številne prebivalce pa nezakoniti priseljenci, do katerih se sovražno vedejo in jih označujejo za Bengalce, poroča AFP.

Zadnji val nasilja, ki sledi dolgoletnim napetostim, je, kot kaže, sprožilo posilstvo in umor budistične deklice, ki so ju zagrešili trije muslimani. V znak maščevanja so nato 3. junija linčali deset muslimanov, poroča ameriška tiskovna agencija AP.