Zdaj naj bi se tudi davčni inšpektorji nadvse uspešno vključili v dejavnosti, ki jih določa zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI). Zakon je, kot so sporočili z ministrstva za pravosodje, začel veljati 29. novembra lani, v uporabi pa je šest mesecev po njegovi uveljavitvi, to je od 30. maja letos.

Vendar. Po zanesljivih podatkih je ta hip v Sloveniji že "zamrznjenih" kakih 80 milijonov evrov, torej je tudi brez omenjenega zakona mogoče marsikaj storiti pri nezakonito pridobljenem premoženju. O tem smo se pogovarjali z Andrejo Lang, v. d. generalne direktorice direktorata za zakonodajo s področja pravosodja v ministrstvu za pravosodje.

80 milijonov za državo?

"V resnici je teh 80 milijonov zamrznjenih kot začasno zavarovanje skladno z določili zakona o kazenskem postopku in ne zakona, o katerem govorimo. Ob začetku kazenskega postopka mora tožilstvo sodišču dokazati, da je bila s kaznivim dejanjem pridobljena protipravna premoženjska korist. Ta se zavaruje, na koncu kazenskega postopka pa je mogoče premoženje zaseči.

Omenjeni ZOPNI pa stvari zajema širše, ker ne gre več za premoženje, pridobljeno s kaznivim dejanjem, temveč gre lahko tudi za premoženje, za katero obstaja sum, da ne izvira iz zakonite dejavnosti."

Kaj se je ali se bo zgodilo s prej omenjenimi milijoni?

"Denar je začasno blokiran, recimo, na računu v banki, preostalo premoženje pa je ravno tako začasno zavarovano. Na koncu kazenskega postopka premoženje postane last države. Denar gre v proračun, zasežene vrednostne papirje potem upravlja ministrstvo za finance ali agencija za trg vrednostnih papirjev, nepremičnine, recimo, se prodajo."

Predlog zakona je prišel v parlamentarno proceduro in mimo vlade Boruta Pahorja iz poslanskih klopi. Predlagatelj ni bilo ministrstvo ali vlada, pač pa skupina poslancev - 38 poslancev s prvopodpisanim Francom Jurijem (Zares). Takratni prvopodpisani nam je ob tem dejal, da so "zakon predlagali z namenom, da pravno državo opremimo z učinkovitim sredstvom za boj proti organiziranemu kriminalu, tudi gospodarskemu. V sodelovanju s pristojnim ministrstvom smo skušali hkrati zagotoviti vse pravne varovalke, ki naj preprečijo morebitno zlorabo tega inštrumenta."

Na potezi je tožilstvo

(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)