Minuli teden sprejeti zakon za uravnoteženje javnih financ določa tudi znižanje cenovnih standardov za nekatere vrste medicinskotehničnih pripomočkov pri zdravljenju sladkorne bolezni, urinske inkontinence, umetno izpeljanem črevesju in urostomi, kot so testni lističi, glukometri, plenice, predloge za nego na domu in izposojnino teh pripomočkov. "Ker ni prehodnega obdobja, zakon zahteva ustrezno poslovno prilagoditev vseh udeležencev v verigi oskrbe s temi pripomočki - proizvajalcev, zastopnikov, veletrgovcev in lekarn oziroma specializiranih prodajaln," je povedal Damjan Kos, vodja Sektorja za informiranje in odnose z javnostmi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Včeraj so se na ZZZS tako že sestali vsi udeleženi v sistemu, ki zagotavljajo pripomočke pri zdravljenju sladkorne bolezni. Sestanek je Kos označil kot uspešen, saj so se načelno dogovorili, da bodo v tem tednu vsi korigirali poslovne dogovore in sorazmerno znižali svoje cene oziroma marže. "Tako bremena znižanja ne bo nosil samo en člen v verigi," je za Dnevnik povedal Kos.

Bodo lekarne še dobavljale pripomočke?

Pri Lekarniški zbornici Slovenije so pojasnili, da si bodo lekarne prizadevale, da bodo imele v ponudbi v posamezni vrsti medicinskih pripomočkov vsaj enega, ki bo zavarovancem na voljo brez doplačila, torej v okviru novega cenovnega standarda. Možno pa je, da bo v prihodnjih dneh zaradi prehoda na nove cenovne standarde v lekarnah motena oskrba z določenimi vrstami medicinskih pripomočkov.

Največ težav imajo, kot kaže, zasebne lekarne, ki delujejo s koncesijo. Največji problem so testni lističi za glukozo, je povedala Mojca Galeša iz Lekarne Straža, ker zanje - za razliko od na primer plenic - ni alternative in jih pacientom ne morejo zagotoviti brez doplačila. "Nabavne cene naših dobaviteljev so višje od novega cenovnega standarda. V tem trenutku nimam informacije, da bi kateri dobavitelj privolil v znižanje cene. Tako ne moremo dobiti testnih lističev, ki bi ustrezali temu cenovnemu standardu," je povedala. Koncesionarji so se zato dogovorili, da testne lističe za merjenje glukoze pacientom od minulega ponedeljka naprej izdajajo le v omejeni količini in ne toliko, kot piše na napotnici. Lističe, ki jih imajo na zalogi, so po besedah Galeševe prisiljeni izdati v svoj minus.

"To je ukrep, ki lahko ogroža življenja ljudi, zato pričakujem, da se bo to ta teden razrešilo."

Galeševa še meni, da bi morali skupaj stopiti proizvajalci lističev, da pacientom zagotovijo kakovostne pripomočke brez doplačila: "Cena je tako nizka, da ne pokrije niti DDV. Če ne bo šlo drugače, bomo lističe umaknili iz pogodb in jih v lekarnah ne bomo več zagotavljali." Enako tudi Dušan Hrobat iz Lekarne Nove Poljane v Ljubljani: "Zavod pričakuje, da bomo marže pri medicinskotehničnih pripomočkih znižali na sedem odstotkov. S tako maržo pa brez izgube ne morem delati. Če ni denarja, je treba znižati obseg pravic zavarovancev," je bil jasen.

Blokirali pogajanja

Damjan Kos ob tem opozarja, da pogodba, ki jo ima lekarnar koncesionar sklenjeno z ZZZS, določa tudi, kakšne artikle je dolžan zagotavljati v breme ZZZS. Če teh artiklov ne zagotavlja, je to kršitev pogodbenih obveznosti. Zato na zavodu pričakujejo, da se bodo v lekarnah v prihodnjih dneh uspešno dogovorili z veletrgovino in proizvajalcem za nižje nabavne cene pripomočkov, kar bo v naslednjem tednu omogočilo nabavo pripomočkov po nižjih cenah in nemoteno oskrbo. Na zavodu tudi menijo, da so ti zapleti poslovni riziko lekarn. Kos še navaja, da je odpovedni rok pogodbe z ZZZS tri mesece, v tem času pa lekarne ne smejo zaračunavati doplačil zavarovancem zaradi nižjih cenovnih standardov. To bi pomenilo kršitev pogodbene obveznosti in bi v takem primeru ZZZS na podlagi pritožbe zavarovanca doplačilo povrnil, od lekarne pa bi uveljavljal odbitek.

Po analizah ZZZS so cene nekaterih pripomočkov v nekaterih državah še vedno nižje kot pripomočki z že znižanim cenovnim standardom. "Žal sta morala na to področje poseči politika in državni zbor, saj partnerji v dogovarjanju niso bili uspešni - celo več, trgovska, lekarniška in obrtno-podjetniška zbornica se v minulih letih niso želele udeležiti pogajanj o znižanju cen pripomočkov. Šele interventna zakonodaja jih je prisilila, da se bodo v naslednjih šestih mesecih morali usesti za pogajalsko mizo," je še povedal Damjan Kos.