"Morda bodo kolesa počasi morala s tega avtobusa," se je slikovito izrazila Riceova, medtem ko je ameriško finančno ministrstvo sprejelo dodatne sankcije proti Mednarodni islamski banki Sirije.

Namestnik svetovalca za nacionalno varnost Denis McDonough je iz Katarja sporočil, da bodo režim predsednika Bašarja al Asada "gospodarsko uničili". "Al Asadova klika bo končala na smetišču zgodovine in ko se bo to zgodilo, bo to hud strateški udarec tudi za Iran, ki sirski režim podpira materialno in z nasveti," je dejal McDonough.

Več zahodnih držav je v torek že izgnalo sirske diplomate zaradi pokola v vasi Houla, kjer je bilo v petek pobitih 108 ljudi, med njimi 49 otrok. Za pokol naj bi bili odgovorni pripadniki provladne milice šabiha, vendar je Riceova vztrajala, da glavna odgovornost leži na al Asadovi vladi.

Varnostni svet ZN bo prihodnji teden znova razpravljal o Siriji, v New York pa bo prispel tudi posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Kofi Annan, čigar mirovni načrt se ne uresničuje. Riceova je že izrazila zaskrbljenost, da bo načrt propadel in bo treba poiskati druge načine ukrepanja.

Sirski uporniki so v sredo režimu predsednika al Asada sicer dali do petka čas, da začne zares izvajati Annanov načrt. "Če se to ne bo zgodilo, bomo prosti vseh zavez in bomo branili ter ščitili civiliste, njihove vasi in mesta," je sporočila uporniška svobodna sirska vojska, ki jo sestavljajo vojaški dezerterji.

Annanov načrt med drugim terja takojšen konec nasilja, umik sirske vojske in težkega orožja iz mest ter izpustitev zapornikov.

ZDA in zahodne države so razočarane zaradi Kitajske in predvsem Rusije, ki blokirata odločnejše ukrepe proti al Asadovemu režimu, proti kateremu že 15 mesecev potekajo protesti. Doslej je umrlo več kot 12.000 ljudi, po nekaterih ocenah celo več.

Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je dejal, da Rusija sankcijam ni naklonjena, glede Houle pa želi počakati do konca preiskave.

V sredo je misija neoboroženih opazovalcev ZN v Siriji dosegla polno sestavo 300 pripadnikov, ki pa jih je za uspešno delo premalo. ZDA zahtevajo več opazovalcev, medtem ko v sekretariatu ZN temu niso naklonjeni zaradi njihove varnosti.