V Katoliški cerkvi so prepričani, da že obstoječi zakon "dobro, celovito in mednarodno primerljivo ureja področje verske svobode", zato novele ne potrebujemo. "V tem trenutku je bistveno bolj pomembna usmeritev v izvrševanje obstoječe ureditve. Dejansko priznavanje pravic in obveznosti, ki izhajajo iz veljavnega zakona, je namreč v preteklem vladnem mandatu izrazito izostalo," so zapisali v tiskovnem uradu Slovenske škofovske konference.

Tajnik Islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić bi si, kot je dejal za STA, želel, da državno sofinanciranje dela prispevkov za socialno varnost duhovnikov ostane, medtem ko prepoved zaposlovanja verskih delavcev v državnih organih, ki ga predvideva novela, njihove verske skupnosti ne bo prizadela, saj že zdaj v državni upravi ni zaposlen noben njihov duhovnik. Povedal je še, da država sicer sofinancira prispevke za okoli 14 njihovih duhovnikov, kar mesečno znese okoli 2800 evrov, na letni ravni pa okoli 33.000 evrov.

Paroh Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Peran Bošković se o omenjeni noveli ne želi izrekati, dokler je ne obravnava Svet krščanskih cerkva. Na omenjenem svetu bodo novelo, kot je dejal, skupaj pregledali, nato pa oblikovali skupno stališče.

Škof evangeličanske cerkve v Sloveniji Geza Erniša pa v noveli vidi nadaljevanje predlogov, ki jih je dal že nekdanji direktor nekdanjega Urada za verske skupnosti RS Aleš Gulič, vendar pa je ni želel komentirati. Po njegovem gre pač za enega izmed predlogov, ki bi ga bilo treba preučiti nekoliko širše.

V NSi novele, kot so sporočili za STA, ne bodo podprli. Po njihovem prepričanju je novela poskus, s katerim želi opozicija "v teh zapletenih razmerah preusmeriti pozornost na ideološke teme".

Navajajo še, da ustavno sodišče z odločbo, na katero se predlagatelji sklicujejo, ni razveljavilo možnosti zaposlovanja duhovnikov v vojski ali policiji, medtem ko predlagana novela prepoveduje vsakršno zaposlovanje duhovnikov v javnih institucijah.

"S predlogom za prenehanje pokrivanja dela prispevkov za socialno varnost duhovnikom pa predlagatelji kažejo izrazito predmoderno razumevanje vloge verskih skupnosti znotraj države," dodajajo.

V Državljanski listi novele še niso preučili, zato jo še ne želijo komentirati. Novele niso preučili še niti v SLS, a kot navajajo, je po površnem pregledu videti, da gre za podobne predloge zakonskih rešitev, kot jih je vsebovala novela, ki jo je skupina poslancev takratne koalicije vložila ob koncu prejšnjega mandata in z verskimi skupnostmi ni bila usklajena.

"Če vsebina novega zakonskega predloga sledi tisti iz lanske jeseni, potem smo v SLS do nje lahko izredno skeptični, saj je treba na spremembe tovrstne zakonodaje gledati celovito in ob upoštevanju vseh posledic sprememb," so zapisali.

V SDS se za zdaj še niso odzvali, v DeSUS pa za komentar niso bili dosegljivi.

14 poslancev SD in Pozitivne Slovenije je v zakonodajni postopek vložilo novelo zakona o verski svobodi, s katero med drugim predlagajo odpravo državnega sofinanciranja prispevkov za socialno varnost duhovnikov. Prepovedano bi bilo tudi državno zaposlovanje duhovnikov, država pa bi versko oskrbo financirala le še v izjemnih okoliščinah.