Voditelji evrskega območja so v izjavi zapisali, da so države, ki si delijo skupno evropsko valuto, že pokazale precejšnjo stopnjo solidarnosti z Grčijo, saj so ji od pomladi 2010 skupaj z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) zagotovile za okoli 150 milijard evrov finančne pomoči.

Ob tem so napovedali, da bodo mobilizirali sredstva EU za spodbuditev rasti in zaposlovanja v državi, ki vstopa že v peto leto globoke recesije.

Vrh evrskega območja je izrazil tudi razumevanje za veliko dosedanje odrekanje grških državljanov, a ob tem poudaril, da je nadaljevanje ključnih reform za zagotovitev vzdržnosti grškega javnega dolga, spodbuditev zasebnih investicij in okrepitev institucij te južnoevropske države najboljše zagotovilo za njeno boljšo prihodnost v okviru območja evra.

"Pričakujemo, da bo nova grška vlada izbrala to pot," so jasni voditelji območja skupne valute.

Spoštujmo proces demokracije

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dejal, da je treba demokratični proces v Grčiji spoštovati in počakati na nove predčasne volitve 17. junija, v vmesnem obdobju pa po njegovih besedah ne smemo nasedati tistim, ki kujejo špekulativne scenarije.

Vseeno pa je sporočilo za Grčijo po njegovem mnenju jasno. To je, da bo območje evra stalo ob Grčiji, če bo ta spoštovala svoje zaveze.

Gre torej še za enkrat izraženo željo, da bi Grčija ostala v območju skupne valute, a v ozadju se po nekaterih navedbah, ki so danes krožile po Bruslju, že pripravlja načrt B.

Grško finančno ministrstvo je sicer odločno zanikalo poročila o tem, da je bilo na telekonferenci delovne skupine evrske skupine v ponedeljek dogovorjeno, naj vsaka članica območja evra pripravi krizni načrt za morebitni izstop Grčije iz območja evra.

Ugibanj o rezervnih scenarijih za Grčijo Van Rompuy danes po koncu srečanja ni želel komentirati.

Janša: Formalnega dogovora o planu B ni

Slovenski premier Janez Janša pa je v povezavi z navedbami o pripravah načrta B za Grčijo poudaril, da formalnega dogovora v tej smeri ni, a da na delovni ravni potekajo pogovori o tem, saj tudi prej omenjena izjava kaže na to, da so glede Grčije odprte vse možnosti. Njen obstanek v območju evra je namreč odvisen od sposobnosti nove vlade, da se drži dogovorov.

Na vprašanje, ali Slovenija pripravlja svoj načrt za primer izstopa Grčije, je premier dejal, da "Slovenija kakšnega zelo posebnega načrta ne potrebuje". Izstop Grčije iz območja evra po njegovih besedah ne bi pomenil "velike razlike, kar se tiče neposredne slovenske finančne izpostavljenosti".

Ob tem je premier poudaril, da bi bilo "zelo napačno sporočilo, če bi EU v času, ko je še vse odprto, izdelovala načrte, da Grčija odide iz območja evra". "Te situacije še ni in vse, kar poteka, so verjetno kakšni delovni pogovori," je sklenil.