Na tak način jim je omogočila korist, zanimivo pa je tudi to, da so ista podjetja opravila tudi nekatera gradbena dela na njeni zasebni hiši. Na račune Hrobatovih in Renerjevih podjetij je Gambozova v zadnjih treh letih nakazala okoli 170.000 evrov, čeprav dela na solinarskih hišicah niso končali in jih je potem moralo dokončati drugo podjetje.

Očitki in afera okoli domnevnih nepravilnosti pri obnovi solinarskega muzeja so izbruhnili že spomladi lani, kriminalisti pa so hišne preiskave po naših informacijah lahko opravili šele zdaj, ker se je na koprskem sodišču zatikalo z izdajo odredbe za hišno preiskavo. "Kriminaliste je zanimala dokumentacija v zvezi s sanacijo solinarskega muzeja. Iz dokumentacije je razvidno, da ne gre za nič spornega," je povedal odvetnik Luka Zajc iz odvetniške družbe Čeferin, ki ga je Gambozova včeraj poklicala na kraj dogodka.

Kriminalisti so najprej temeljito pregledali dom pomorske direktorice, kjer so zasegli kar nekaj dokumentacije, pregledali pa so tudi njene osebne avtomobile, saj je obstajal sum, da ima obremenilno dokumentacijo shranjeno tudi v avtomobilih. Ker naj bi ji podjetja v lasti Roberta Hrobata in Aleša Renerja v zameno za pridobitev poslov opravila tudi gradbena dela v pritličju njene zasebne hiše in naredila izkop nabrežine za njeno hišo, so kriminalisti včeraj temeljito izmerili tudi okolico njene hiše. Šele nato so odšli v Pomorski muzej, kjer so prav tako zasegli dokumentacijo v zvezi z oddajo del. Podobne dokumente so iskali tudi na sedežih Hrobatovih podjetij v Ajdovščini. Hrobat in Rener sta namreč osumljena, da sta direktorico Gambozovo napeljevala k storitvi kaznivega dejanja.

Gambozova je včeraj svoj dom v spremstvu policistov zapustila brez vsakršnega komentarja, v preteklosti pa je ves čas zanikala, da bi bilo pri oddaji del in njenem vodenju Pomorskega muzeja nasploh kar koli narobe. Revizija, ki sta jo lani v pomorskem muzeju naročila občina in kulturno ministrstvo, je vseeno pokazala, da so bile nekatere njene poteze negospodarne. Kljub temu se piranski župan Peter Bossman (občina je namreč ustanoviteljica Pomorskega muzeja) ni odločil, da bi jo zamenjal, in tudi včeraj je pojasnil, da bo pred kakršno koli odločitvijo počakal na konec kriminalistične preiskave. "Če bo spoznana za krivo, v občinskih službah nima več kaj iskati," je včeraj dejal Peter Bossman.