Prve volitve po lanskem strmoglavljenju dolgoletnega voditelja Hosnija Mubaraka potekajo pod budnim očesom vojske in policije, kljub temu pa je na severovzhodu egiptovske prestolnice izbruhnil strelski obračun med privrženci dveh kandidatov.

(Foto: Reuters)

Umrl policist, civilist ranjen

V streljanju pred voliščem je umrl policist, ki ga je krogla zadela v prsi, še en civilist pa je bil ranjen, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil varnostni vir.

To je prvi hujši incident od odprtja volišč ob 8. uri (po krajevnem in srednjeevropskem času), s katerih poročajo o dolgih vrstah. Po navedbah opazovalcev volitve večinoma potekajo mirno, se pa številni volivci bojijo novega vala nasilja, saj pričakujejo, da nekateri predsedniški kandidati poraza ne bodo sprejeli mirno.

(Foto: Reuters)

Nekateri opazovalci poročajo tudi o poskusih vplivanja na volivce. Tako naj bi člani volilnih komisij na nekaterih voliščih nepismenim volivcem naročali, pred katerim kandidatom naj naredijo križec, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Revolucionarne skupine pozvale k bojkotu

Sicer pa so k bojkotu volitev pozvale nekatere revolucionarne skupine, ki so lani s svojimi protesti privedle do padca Mubaraka. Na ta način revolucionarji protestirajo proti vladajočemu vrhovnemu svetu, ki je po padcu dolgoletnega voditelja februarja 2011 prevzel oblasti. Vladajoči svet je sicer obljubil, da bo oblast po volitvah predal novemu predsedniku.

Na volilnih lističih so imena 13 kandidatov, čeprav se jih za predsedniški stolček dejansko poteguje zgolj 12, saj se je pred dnevi eden med njimi kandidaturi odpovedal v prid Amru Musi. Nekdanji generalni sekretar Arabske lige in nekdanji zunanji minister velja poleg zadnjega premiera Mubarakovega režima Ahmeda Šafika, Mohameda Mursija iz Muslimanske bratovščine in neodvisnega islamista Abdela Monejma Abula Futuha za kandidata z največ možnostmi.

(Foto: Reuters)

Volitve tudi jutri

Volišča se bodo danes zaprla ob 20. uri, volitve pa bodo potekale še v četrtek. Prve izide je pričakovati v soboto, uradne pa 29. maja. Ker po pričakovanjih nobeden izmed kandidatov tokrat ne bo prejel potrebnih več kot 50 odstotkov glasov, se bo okoli 50 milijonov volivcev najverjetneje moralo znova podati na volišča. Drugi krog volitev je predviden za 16. in 17. junij.

Za volitve vlada veliko zanimanje, saj se na njih odloča o tem, ali bo državo v prihodnje vodil sekularni profesionalen politik ali islamist, kar je odločilnega pomena za politično in gospodarsko prihodnost te najbolj poseljene arabske države, ki šteje okoli 82 milijonov prebivalcev.