"Takšni obiski in srečanja spominjajo slovensko javnost na preteklo zgodovino, na trpljenje našega naroda in taboriščnikov. Da bodo Slovenci videli, da mi ne pozabljamo, mnogi Slovenci pa pozabljajo naše trpljenje. To je katastrofa," je v uvodnem nagovoru pred Muzejem narodne osvoboditve Maribor dejal Berce. "Ta srečanja so dobra tudi zato, da ostanemo še naprej enotni. Slovenija potrebuje takšne Slovence kot smo mi," je poudaril.

Nekdanje interniranke so si ogledale razstavo v omenjenem muzeju, ki prikazuje obdobje med drugo svetovno vojno. Avtorji razstave z naslovom Pst! Maribor 1941-1945 poskušajo predstaviti predvsem vzdušje, ki je takrat vladalo v mestu, in množične kršitve človekovih pravic in svoboščin.

Večina jih je bila v taborišču Ravensbrück na severu Nemčije

Po ogledu razstave bodo gostje položile venec pred spomenik talcem v Mariboru, po obisku botaničnega vrta v Hočah pa se bodo udeležile še prijateljskega druženja na Pohorju, kjer jih bo gostil župan občine Hoče-Slivnica Jože Merkuš.

Večina internirank je bila v ženskem koncentracijskem taborišču Ravensbrück na severu Nemčije, v katerem je bilo med leti 1939 in 1945 zaprtih več kot 132.000 žensk in otrok.

"Niti naši otroci se ne zavedajo, kaj se je dogajalo"

Med njimi je bila tudi danes 86-letna Stanislava Ritonja, doma iz Ormoža, ki je v taborišču preživela eno leto. Takrat je bila stara 18 let in, kot je dejala, je bila to izkušnja, ki jo je zaznamovala za vse življenje. Čeprav je imela sprva zadržke pri pripovedovanju svojih izkušenj, zdaj to redno počne, saj je prepričana, da ta tragedija ne sme potoniti v pozabo. "Niti naši otroci se ne zavedajo, kaj se je dogajalo," je dejala za STA. Če bi se današnje mlajše generacije zavedale teh dogodkov, bi bolj cenile to, kar imajo danes, je prepričana.

Podobnega mnenja je bila tudi večina ostalih prisotnih internirank. Vse so poudarjale, da je ohranitev spomina nujna, da se človeštvo ne bi nikoli več domislilo česa takega. Nekatere so tudi izpostavile, da se morajo še danes boriti za preživetje s skromno pokojnino.