Prijavitelj je navedel, da Lekarna Ljubljana (LL) v svoji promocijski akciji "kartica zvestobe“ daje popuste stranki z receptom tudi v primerih, ko je plačnik Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru postopka zahtevala podatke od Lekarniške zbornice, ker je le-ta oziroma njeno razsodišče primarno pristojno za omenjen primer. Po pregledu podatkov je komisija ugotovila, da je tožilec zbornice zaradi suma kršitve etičnih in strokovnih načel v tem primeru uvedel postopek, vendar pa se je v nadaljevanju postopka izkazalo, da je tožilec zbornice obtožnico proti LL nenadoma in brez obrazložitve umaknil, postopek pa je bil ustavljen, kar je senat KPK prepoznal kot izrazito korupcijsko tveganje.

Tožilec obtožnico zoper LL umaknil brez obrazložitve

V preteklih dneh je Lekarniška zbornica posredovala odgovor na priporočila komisije. Komisija je v tej zadevi pridobila tudi mnenje ZZZS, ki LL opozarja, da receptov, ki so kriti iz javnih sredstev – konkretno iz obveznega zdravstvenega zavarovanja – ne morejo in ne smejo vključevati v svoje promocijske akcije, v tem primeru pri izdaji kartic zvestobe s podarjanjem ''jabolk zvestobe''.

Lekarniška zbornica je v obrazložitvah komisiji sprva ocenila, da je vodstvo LL s poslovno odločitvijo o promocijskem nagrajevanju nakupa zdravil na recept in brez recepta kršilo etična in strokovna načela in da zbornica soglaša z navedenim mnenjem ZZZS. Pri tem se je zbornica oprla neposredno na ugotovitve tožilca zbornice v postopku, ki je bil uveden zoper LL, njenega direktorja in strokovno direktorico.

Tožilec zbornice Damjan Jurjec je kasneje obtožnico zoper LL brez obrazložitve umaknil. Iz odgovora, ki ga je za tem prejela KPK, pa izhaja, da lekarniška zbornica in njeno razsodišče takšno ravnanje tožilca v postopku, začetem zaradi očitnih kršitev, opravičujeta in pri njem vztrajata. V nadaljevanju dopisa, v katerem zagovarja ravnanje svojega tožilca in razsodišča, Lekarniška zbornica pojasnjuje, da lahko tožilec obtožnico umakne brez obrazložitve, ne more pa sam po vložitvi obtožnice ustaviti postopka, saj je to v pristojnosti razsodišča.

Komisija je z vpogledom v relevantne akte zbornice ugotovila, da to drži in da razsodišče po umiku obtožnice nima drugih možnosti, kot da postopek ustavi. Nespremenjeno pa je ostalo dejstvo, da je tožilec obtožnico zoper LL umaknil brez obrazložitve.

Senat komisije izdal priporočilo za ureditev stanja

Senat komisije je v zvezi s temi ugotovitvami sprejel sklep o izdaji priporočila Lekarniški zbornici k ureditvi stanja – in sicer, da zaradi odprave korupcijskih tveganj čim prej spremeni veljavni Pravilnik o postopku pred razsodiščem Lekarniške zbornice Slovenije, predvsem v tistem delu, ki določa ustavitev postopka v primeru kršitev dolžnosti pri opravljanju lekarniške dejavnosti, lekarniške deontologije in kršenja časti ter ugleda lekarniškega stanu pred Razsodiščem Lekarniške zbornice Slovenije.

Gantar: Janković po telefonu grozil s tožbo zaradi upravnega nadzora

Minister za zdravje Tomaž Gantar ocenjuje, da so ugotovitve upravnega nadzora v Lekarni Ljubljana resne, a ne dajejo posebnih možnosti za reagiranje, saj gre večinoma za kršitve kodeksa. Po njegovih besedah Lekarna Ljubljana preko odvetnikov ministrstvu grozi s tožbo zaradi nadzora, s tožbo pa da mu je grozil tudi župan Ljubljane Zoran Janković.

(Foto: Bojan Velikonja)

Gantar je na današnji novinarski konferenci povedal, da je ministrstvo za zdravje prejelo pismo odvetniške pisarne, v katerem ta pričakuje prekinitev postopka upravnega nadzora nad Lekarno Ljubljana, omenja pa tudi možnost tožbe. "To mi je omenil tudi sam župan Janković. Po telefonu sva govorila," je dejal Gantar.

Ob tem je dejal, da komisija, ki je opravljala nadzor, stoji za svojimi ugotovitvami, zato se na ministrstvu groženj s tožbo ne bojijo.

Sicer pa minister za zdravje opozarja, da so ugotovitve upravnega nadzora nad Lekarno Ljubljano resne in jih ni mogoče zbanalizirati in razumeti, kot da minister od lekarne pričakuje negativno poslovanje. "To je smešno," pravi minister in dodaja, da mora javni zavod poslovati racionalno, kar pa ne pomeni, da je glavni motiv delovanja zavoda dobiček.

"Če bi veljale enake tržne zakonitosti za lekarne, kot veljajo za samopostrežne restavracije, bi bilo lahko delo direktorja Lekarne Ljubljana Marka Jakliča odlično," je dejal in dodal, da prodaja zdravil ni enaka prodaji pralnega praška v trgovini.

Gantar pravi, da v zakonodaji sicer obstaja možnost, da lahko odstavi direktorja lekarne za šest mesecev. Vendar pa gre v nadzoru za kršitve etike, ki pa niso kaznivo dejanje. Po njegovem mnenju bi bila odstavitev direktorja lekarne zato, ker je kršil etični kodeks, pretirano in bi s tem presegel pooblastila.

O ugotovitvah v nadzoru o domnevnem potvarjanju bilanc pa je minister obvestil računsko sodišče, Lekarniško zbornico Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije. Sicer pa so podatke, na podlagi je komisija ministrstva za zdravje prišla do ugotovitev glede bilanc, posredovali iz Lekarne Ljubljana. Gantar tako verjame, da bo računsko sodišče potrdilo ugotovitve ministrstva. Pri teh ugotovitvah pa gre že za kazniva dejanja, ne pa samo za neskladje z moralnimi normami, je dejal Gantar.

Od lekarniške zbornice pa Gantar pričakuje, da bo povedala svoje stališče glede načina dela Lekarne Ljubljana.

Upravni nadzor, ki ga je komisija ministrstva za zdravje opravila v Lekarni Ljubljana, je namreč pokazal neskladnost bilančnih podatkov iz letnih poročil za leta 2007-2010. Poleg tega je nadzor pokazal, da ciljno vodenje Lekarne Ljubljana ni skladno z namenom zakona o lekarniški dejavnosti in zakona o zavodih, da se obvezno strokovno in neodvisno izobraževanje oz. izpopolnjevanje strokovnih lekarniških delavcev ne izvaja v skladu s predpisi, komisija pa je ugotovila tudi opustitev dolžnega ravnanja ob svetovanju.

Na MOL Gantarjeve navedbe o Jankovićevem svarilu označili za laž

Na Mestni občini Ljubljana (MOL) so navedbe ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da ga je ljubljanski župan Zoran Janković poklical in pozval oziroma celo posvaril, naj poročilo o nadzoru Lekarne Ljubljana ne objavi, označili za laž. Župan je ministra poklical po tem, ko je bilo poročilo že objavljeno na spletni strani ministrstva, trdijo na MOL.

(Foto: Luka Cjuha)

Kot so na MOL pojasnili v sporočilu za javnost, je župan ministra poklical v petek okoli 16. ure, ko so na občini že prejeli vprašanja medijev, kako komentirajo objavo poročila o nadzoru v Lekarni Ljubljana, ki je bilo takrat že objavljeno na spletni strani ministrstva za zdravje.

Župan, ki je bil med pogovorom z ministrom v družbi sodelavcev, je ministru izrazil razočaranje nad komunikacijo ministrstva, pojasnjujejo na MOL. Po njihovih navedbah je namreč ministrstvo z vsebino poročila javnost obvestilo, preden so dokumente prejeli v Lekarni Ljubljana, zaradi česar se na očitke niso mogli ustrezno odzvati.

"Ker gre za očitno laž ministra, pričakujemo od njega takojšnje javno opravičilo," so še zapisali na MOL.

Z ministrstva za zdravje pa so sporočili, da se minister ne namerava opravičiti, saj za to ni razloga. Minister je na novinarski konferenci sicer omenil telefonski pogovor z županom, ni pa navedel, da naj bi župan poskušal preprečiti objavo poročila o upravnem nadzoru.

Prav tako so, kot navajajo na ministrstvu, netočne navedbe medijev, da naj bi odvetniki lekarne ministrstvu grozili že pred objavo poročila o upravnem nadzoru.

Gantar je sicer na današnji novinarski konferenci povedal, da je ministrstvo za zdravje prejelo pismo odvetniške pisarne, v katerem ta pričakuje prekinitev postopka upravnega nadzora nad Lekarno Ljubljana, omenja pa tudi možnost tožbe. "To mi je omenil tudi sam župan Janković. Po telefonu sva govorila," je dejal Gantar.

Ob tem je dejal, da komisija, ki je opravljala nadzor, stoji za svojimi ugotovitvami, zato se na ministrstvu groženj s tožbo ne bojijo.

Ugotovitve upravnega nadzora v Lekarni Ljubljana so po Gantarjevih ocenah resne, a ne dajejo posebnih možnosti za reagiranje, saj gre večinoma za kršitve kodeksa.

Upravni nadzor, ki ga je komisija ministrstva za zdravje opravila v Lekarni Ljubljana, je namreč pokazal neskladnost bilančnih podatkov iz letnih poročil za leta 2007-2010. Poleg tega je nadzor pokazal, da ciljno vodenje Lekarne Ljubljana ni skladno z namenom zakona o lekarniški dejavnosti in zakona o zavodih, da se obvezno strokovno in neodvisno izobraževanje oz. izpopolnjevanje strokovnih lekarniških delavcev ne izvaja v skladu s predpisi, komisija pa je ugotovila tudi opustitev dolžnega ravnanja ob svetovanju.

Ponoven odziv Ministra

V sporočilu za javnost so zapisali, "da je Minister Gantar na novinarski konferenci sicer omenil telefonski pogovor med njim in županom Zoranom Jankovićem, v katerem mu je župan izrazil nestrinjanje z vsebino poročila in načinom njegove objave. Minister pa ni navedel, da naj bi župan poskušal preprečiti objavo poročila o upravnem nadzoru. To je razvidno tudi iz dobesednega prepisa vsebine današnje novinarske konference, ki je potekala v prostorih Ministrstva za zdravje RS.

Glede na navedeno, ni razloga za javno opravičilo ministra Tomaža Gantarja županu MOL Zoranu Jankoviću.

V Lekarni Ljubljana prepričani, da so žrtev političnega obračuna na škodo župana

Lekarna Ljubljana je v izjavi za javnost kot neutemeljene zavrnila ugotovitve upravnega nadzora, ki ga je lani v zavodu izvedla komisija ministrstva za zdravje. Kot so pojasnili, se glede na časovno usklajenost pošiljanja dokumentov, ne morejo znebiti občutka, da je zavod žrtev političnega obračuna na škodo ljubljanskega župana Zorana Jankovića.

(Foto: Luka Cjuha)

Poleg tega v zavodu opozarjajo, da so bili mediji z ugotovitvami seznanjeni pred njimi in da sporočilo ministrstva govori o ugotovljenih dejstvih, poročilo komisije pa o domnevah.

Za večino pregledanih področij komisija predlaga spremembe zakonodaje, navajajo v Lekarni Ljubljana in sklepajo, da tudi komisija ministrstva meni, da Lekarna Ljubljana deluje v skladu z veljavno zakonodajo. Ker poročila ob prvi objavi še niso podpisali vsi člani komisije, so v zavodu prepričani, da je bilo poročilo izdano v neskladju s predpisi.

"Temeljit pregled poročila potrjuje našo prvo oceno, da vsebuje veliko nepravilnosti, netočnosti in napačnih interpretacij podatkov," so pojasnili v današnji izjavi. Zato so v ponedeljek ministru in članom komisije poslali dopis, v katerem so jih opozorili na nespoštovanje pravilnika o upravnem nadzoru v zdravstvu in na najočitnejše napake v poročilu.

Komisija je poročilo očitno pripravljala več kot osem mesecev, Lekarni Ljubljana pa ni bil dan noben rok za seznanitev s dokumentom in podajanje morebitnih pojasnil ali ugovorov, so opozorili. Zaradi obširnosti dokumenta ga posamezne službe zavoda še preučujejo, celoten odgovor komisiji pa bo pripravljen najpozneje v 14 dneh.

V Lekarni Ljubljana se ne strinjajo z ugotovitvijo upravnega nadzora, da je ustanovitev družbe LL Grosist nezakonita. Pri tem se sklicujejo na zakon o zavodih, ki po njihove mnenju javnim zavodom izrecno dopušča ustanovitev podjetja v okviru svoje dejavnosti. Navajajo pravni mnenji Inštituta za primerjalno pravo in Inštitut za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti, ki po njihovem mnenju potrjujeta pravilnost ustanovitve družbe LL Grosist in predlagata način sanacije vplačila ustanovitvenega kapitala v višini 7500 evrov. Kar so na podlagi sklepa ljubljanskega mestnega sveta realizirali decembra lani.

Ugotovitve komisije o nepravilnosti podatkov v letnih poročilih oz. zaključnih računih so po mnenju zavoda povsem neutemeljene. Komisija ni preverjala načina delitve prihodkov in odhodkov med javno službo in tržno dejavnostjo, temveč je zgolj preverjala podatke o blagovnem poslovanju javnega zavoda, so pojasnili v zavodu. "Ker so navedbe v poročilu pavšalne, lahko v tem trenutku zgolj domnevamo, da prav iz tega izhaja večina domnevnih razlik, ki jih omenja komisija," so dodali.

Glede sredstev, ki so bila nakazana Mestni občini Ljubljana (MOL), pa so zapisali, da so bila nakazana iz dobičkov iz let pred 2007. To po njihovem mnenju pomeni, da bilance iz preučevanih let 2007-2010 niso relevantne za presojo, ali so bila sredstva za MOL nakazana iz rezultatov trga ali iz javne službe.

Po mnenju Lekarne Ljubljana so njihovi strokovni delavci pri svojih strokovnih odločitvah popolnoma samostojni in svetujejo v skladu s profesionalno etiko in svojim znanjem. Kot neutemeljen pa so zavrnili tudi očitek glede strokovnih izobraževanj, izpopolnjevanj in usposabljanj.