Preostalih deset članov strokovnega sveta je sicer odstop kolegov obžalovalo in vladi priporočilo, naj vlada olimpijski komite pozove, da bi ta v svet predlagal nove člane. Pomisleke zoper te kadrovske rošade je izrazila le Petra Majdič. Majdičeva tudi ni povsem soglašala s tem, da je strokovni svet - kolikor ga je še ostalo - pritrdil načrtu vlade oziroma ministra za šport Žige Turka, da bi v okviru zakona o loteriji spremenili pravila, ki zadevajo fundacijo za šport. Bistveni spremembi sta dve. Po prvi bi olimpijskemu komiteju odvzeli možnost, ki jo ima po še veljavnem zakonu, v 15-članski svet fundacije samostojno predlagati sedem članov. Po novem naj bi ta svet štel 17 članov, od katerih bi jih 14 "na predlog nacionalnih športnih zvez predlagal vladni strokovni svet". Po enega člana pa obe skupnosti občin in vlada neposredno. Sestavo bi potem potrdil še državni zbor.

Drugi del te predlagane novele zakona, o kateri je vlada nameravala odločiti že prejšnji teden, a je zadevo odložila, zadeva direktorja in službo fundacije za šport. Po veljavnem zakonu je funkcija direktorja poklicna. Direktor je Drago Balent. Balenta je Janševa vlada marca imenovala za vršilca dolžnosti direktorata za šport. Balent je še vedno direktor fundacije, vendar je na njeno spletno stran zapisal, da tega ne dela (več) za denar. Po predlogu direktorata za šport, kjer so spisali omenjeno novelo zakona, naj bi funkcijo direktorja poslej opravljal kar predsednik sveta fundacije. Ta hip je to še podpredsednik olimpijskega komiteja Bogdan Gabrovec, a to skoraj zagotovo ne bo več, ko bo čez najmanj pol leta začel delovati svet fundacije, imenovan po novih pravilih, če bodo seveda v parlamentu potrjena.

Ta nova pravila še določajo, da bo Balent na direktorskem mestu ostal, dokler ne bo izvoljen novi predsednik sveta fundacije. Za to delo naj bi slednji dobival polovico minimalne plače za delo s polnim delovnim časom. Do sedaj zaposlene na fundaciji pa bi premestili na ministrstvo za šolstvo, znanost, kulturo in šport. Po mnenju ministra Turka je to potrebno zaradi "dodatnega nadzora, racionalizacije, zmanjšanja stroškov in zaradi boljšega sodelovanja".

Prav nasprotno pa menijo v Pozitivni Sloveniji. Ta novela, ki naj bi jo parlament sprejemal po skrajšanem postopku, po mnenju Petra Vilfana ogroža transparentnost razdelitve loterijskega denarja in predvsem (politično) neodvisnost fundacije za šport. Nekdanja vrhunska sprinterka in nova poslanka, ki je nadomestila Zorana Jankovića, Alenka Bikar, k temu dodaja, da se športu ne obeta nič dobrega, če se bo vanj neposredno vmešavala politika. Balent bo tako, pravi Bikarjeva, neposredno razpolagal z denarjem od loterije (13 milijonov evrov) in zraven še s približno 14 milijoni evrov iz proračuna. Zato oba bivša športnika vlado pozivata, naj ta predlog novele zakona o loteriji umakne iz obravnave.