Predstavniki obeh policijskih sindikatov, Policijskega sindikata Slovenije (PSS) in Sindikata policistov Slovenije (SPS), so sporočili, da je zaostritev stavke "resno opozorilo vladi“, naj se prične o stavkovnih zahtevah obeh sindikatov odgovorno pogajati.

Predstavniki sindikatov državljane naprošajo za ''razumevanje sindikalnega boja, saj smo zaradi neodzivnosti in poniževalnega odnosa, ki ga kaže vlada do zaposlenih v MNZ in policiji, prisiljeni uporabiti vse oblike sindikalnega boja, ki so nam po zakonu na razpolago''. Pri tem dodajajo, da stavkovni ukrepi niso usmerjeni proti državljanom in državljankam.

Predsednik PSS Radivoj Uroševič je pojasnil, da policisti ob zaostritvi stavke izvajajo vse naloge, ki jih sicer morajo v času stavke, a to počnejo počasneje in bolj temeljito. Kot primer je Uroševič navedel postopek obravnave prometne nesreče. Če je postopek v zvezi s prometno nesrečo sedaj trajal okoli dve uri, bo po zaostritvi stavke trajal okoli štiri ali pet ur, je pojasnil Uroševič, ki je dodal, da bodo v postopkih s tujci sodelovali tudi z uradnimi prevajalci.

''Čeprav poskušamo biti na mejah razumljivi do tistih, ki prestopajo in seveda tudi do gospodarstva, da ne bi povzročali dodatne škode, bo verjetno prišlo do manjših zapletov in zastojev. Vendar želimo, da to ne bi bilo preveč izrazito,'' pa je odgovoril Uroševič na vprašanja, če bi zaostritev stavke imelo negativen vpliv tudi na pretočnost prometa na mejnih prehodih.

Uroševič je potrdil tudi, da so vložili kazensko ovadbo zoper ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, ki je zahteval odpoved pogodb o ureditvi medsebojnih razmerij med policijo in policijskima sindikatoma. MNZ pravi, da razumejo stopnjevanje pritiska v sklopu prizadevanj za uveljavitev zahtev in da je del socialnega dialoga, to pa v njihovih očeh ne velja za javne napade na ministra.