"Guverner centralne banke George Provopulos me je v telefonskem pogovoru obvestil, da je položaj grških bank zelo težak in da je grški bančni sistem trenutno zelo šibak," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v torkovem sporočilu za javnost zapisal Papuljas.

Kot je dejal, je bilo samo v ponedeljek do 15. ure po srednjeevropskem času iz grških bank dvignjenih za okoli 700 milijonov evrov sredstev. Ob tem je opozoril, da bi se lahko dvigi v prihodnjih dneh še nadaljevali.

"Provopulos je zatrdil, da ni razloga za paniko, da pa mnoge skrbi, da bo do panike kljub temu prišlo," je pojasnil grški predsednik.

Zdaj že nekdanji finančni minister Evangelos Venizelos je februarja dejal, da so Grki v tuje banke naložili 16 milijard evrov. Dodal je, da 32 odstotkov od te skupne vsote hranijo v britanskih bankah, deset odstotkov pa v švicarskih bankah.

Dogajanje v Grčiji ves čas odmeva tudi v območju evra. Schäuble je po poročanju AFP tako danes ponovil, da ponovna pogajanja o drugem paketu finančne pomoči Grčiji ne pridejo v poštev.

"Finančni program je bil pripravljen do zadnje podrobnosti. O njem se ne moremo znova pogajati," je dejal za nemški Deutschlandfunk radio. Grčijo je zato pozval, naj vendarle sprejme pomoč držav z evrom in Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Minister je ponovil tudi, da si države z evrom želijo, da Grčija ostane v območju s skupno evropsko valuto, pri tem pa izpostavil, da je to "suverena odločitev Grkov". "Špekuliranje o tem, kako se bo odločila Grčija, ne pomaga," je menil.

Položaj Grčije je vse bolj negotov. V Atenah je namreč v torek propadel še zadnji krog pogajanj o oblikovanju nove vlade, zato bodo v državi nove predčasne parlamentarne volitve. Kdaj bodo, naj bi določili danes, za najverjetnejši datum pa velja 17. junij.