"Moški je prečkal cesto in se nato zažgal. Policisti so z njega strgali oblačila in pogasili ogenj," je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP sporočil Kjell Jan Kvarme, vodja policijskih operacij pred sodiščem.

Po poročanju norveške televizije TV2 naj bi moški po navedbah prič v švedščini kričal: "Ustreli me! Ustreli me!" Do incidenta je prišlo ob 13. uri in 42 minut po lokalnem času, moškega pa so kasneje prepeljali v bolnišnico Ullevaal v Oslu.

Kot je sporočila policija, incident naj ne bi bil povezan s sojenjem Breiviku. Šlo naj bi za tujca z norveškim državljanstvom, policija pa za zdaj še ni razkrila njegove identitete.

Breivikova žrtev: okusila sem kri in naboj

V sojenju Andersu Behringu Breiviku se nadaljujejo pričanja ljudi, ki so preživeli napad množičnega morilca na Utoyi. Po poročanju norveških televizij so bile žrtve pred pričanji močno razburjene.

Danes je pričalo dekle, ki je preživelo strelne rane. 22-letna Irna Rangones je presunila sodišče z izjavo: "Ustreljena sem bila v obraz in v prsi. Spomnim se občutka, kako je bilo biti ustreljen. Sploh se ne spomnim, da bi takrat čutila svoje roke. Najbolj pa se spomnim okusa krvi in naboja, saj mi je krogla obšla čeljust. Bila sem prepričana, da bom umrla.“

Napada se dobro spominja tudi 17-letna Marta-Johanne Svendsen, ki jo je morilec ustrelil v roko. "Počutila sem se, kot bi me nekdo udaril s kijem.“ Tej je uspelo zbežati v bližnjo šolo, kjer se je skrila pod posteljo.

Proti Breiviku je pričal tudi 32-letni Kleppen, član organizacije prostovoljcev Norveška ljudska pomoč. Organizacija je vrsto let zapored nudila prvo pomoč za udeležence na poletnem taboru na Utoyi.

Kleppen se je na otok podal z istim trajektom kot Breivik, takrat pa je opazil, da je ta nosil drugačno orožje, kot ga nosi policija, njegova uniforma, ki je bila ponaredek, pa se je tudi razlikovala od uradne. Breivik je deloval mirno in pod nadzorom, je povedal Kleppen.

Smrt sejal skoraj eno uro

Ko je Breivik na otoku začel svoj strelski pohod, se je Kleppen z okoli 40 mladimi zaprl v eno od poslopij. Opisal je, da je Breivik v zaklenjena vrata izstrelil dva strela, nato pa se je podal naprej.

Breivik je po majhnem otoku, kjer je poteka poletni tabor podmladka vladajočih laburistov, sejal smrt več kot uro, preden so ga aretirali. Večino svojih žrtev, med katerimi so prevladovali najstniki, je ustrelil s strelom v glavo.

Breivik je obtožen terorizma in naklepnih umorov. Če ga bo sodišče spoznalo za duševno zdravega in s tem kazensko odgovornega, mu grozi najvišja, 21-letna zaporna kazen, pa tudi možnost njenega podaljšanja, če bi oblasti ocenile, da je še vedno nevaren za družbo.

Medtem so forenzični psihiatri izpostavili, da je Breivik bolj paranoičen, kot so sprva domnevali. Obtoženi tudi ves čas sojenja zapisuje opombe v zvezek, piše pa s posebnim "varnim“ gumijastim pisalom.

Proces proti Breiviku se je začel 16. aprila, napadalec pa je pričanje končal minuli teden. Maja bodo pred sodiščem nastopili predvsem številni preživeli, pričali pa bodo tudi predstavniki policije.