Kot je pojasnil, so se na sestanku, ki so se ga prvič skupaj udeležili sindikati, direktorji inštitutov in predstavniki rektorjev univerz, dogovorili, da bi bilo "pametno, da bi se proračun v znanosti in visokem šolstvu povečal še za nadaljnjih 10 milijonov evrov". Vendar ob predpostavki, da pride do popuščanja sindikatov pri kakšnih drugih stvareh, na primer pri potnih stroških ali dopustih.

Apetit po dodatnih 30 milijonih evrov

Minister, ki je danes zaradi pogajanj preložil odhod na zasedanje Sveta EU za izobraževanje, kulturo, mladino in šport v Bruselj, je še omenil, da se je pojavil "apetit po dodatnih 30 milijonih evrov, ki bi jih to področje potrebovalo za normalno delo".

"Vsi v sobi smo se strinjali, da to sicer drži in vsi smo se strinjali, da bi bilo vredno narediti večji napor pri znižanju plač," je poudaril. Predstavniki inštitutov in univerz bi bili pripravljeni za to, da bi se sredstva za znanost in visoko šolstvo še nekoliko povečala, pristati tudi na večje znižanje plač, je dejal.

A to je po ministrovih besedah stvar širših pogajanj sindikatov z vlado, ki še potekajo.

Minister Turk je sicer izrazil obžalovanje, da so sestanek že na začetku zapustili Dušan Mramor v imenu rektorja ljubljanske univerze in predstavniki Neodvisnega sindikata delavcev, zaposlenih na ljubljanski univerzi.

Minister zavrnil očitke medijev

Turk sumi, da je to morda povezano s tem, da je bil pet minut pred začetkom omenjenega sestanka v medijih objavljen članek, kjer ga pozivajo k odstopu in zmerjajo s tem, da se z ljudmi pogovarja tako, da je s hrbtom obrnjen proti njim. Minister je to odločno zavrnil. Po njegovem je to popolnoma neresnično in skregano z dejstvi.

Dogovorili so se še, da se bodo v tem krogu redno, večkrat letno srečevali in debatirali predvsem o vprašanjih, ki so povezana z reformo na področju znanosti in visokega šolstva ter modernizacijo sistema, in o tem, kako odpirati priložnosti, da bi na trgu našli čim več denarja, je še dodal minister.

Skupnost FDV in NSDLU zahtevata odstop Janševe vlade, še posebej ministra Turka

Delavci in študenti Fakultete za družbene vede (FDV) in sindikat Univerze v Ljubljani namreč zavračajo paket varčevalnih ukrepov, ki ga bo državni zbor po nujnem postopku predvidoma sprejemal v četrtek. Vlada po njihovi oceni z odrekanjem pravice do argumentirane javne razprave krši temelje demokratičnega vladanja, zato zahtevajo njen odstop in še zlasti odstop ministra Turka.

Vlada krši temelje demokratičnega vladanja

"Vlada z vsiljevanjem izrednih razmer in odrekanjem pravice do argumentirane javne razprave krši temelje demokratičnega vladanja," so zapisali v Skupnosti FDV in Neodvisnem sindikatu delavcev ljubljanske univerze.

Poudarjajo, da podpirajo vodstvo Univerze v Ljubljani pri nasprotovanju vsakršnim proračunskim rezom v škodo visokemu šolstvu in znanosti. Hkrati pozivajo vse, da se v čim večjem številu udeležijo akcij nasprotovanja sprejetju zakona o uravnoteženju javnih financ in rebalansa proračuna.

Predlagani ukrepi so po njihovi oceni radikalna preobrazba družbe z razgradnjo socialne države. Skupnost FDV so delavci in delavke ter študenti in študentke FDV oblikovali v času splošne stavke delavcev in delavk javnega sektorja sredi aprila.