Ta je že napovedal, da ne namerava izpolniti varčevalnih zahtev, ki jih je pre(d)hodna vlada že sprejela v zameno za posojila Evropske unije in Mednarodnega monetarnega sklada (IMF), v treh dneh pa bo skušal ugotoviti, ali bo našel pri preostalih strankah, ki so se prebile v parlament, zadostno podporo za zavrnitev "barbarskih ukrepov", naloženih Atenam.

Nove volitve že junija?

Siriza, ki predstavlja koalicijo radikalne in ekološko obarvane levice, se je formirala pred parlamentarnimi volitvami leta 2004, a ni prebila zahtevanega volilnega praga. V parlament je stopila po volitvah leta 2009 z dobrimi petimi odstotki glasov in 14 poslanskimi sedeži. Sedemintridesetletni Cipras je najmlajši strankarski voditelj v Grčiji, velja za izredno vihravega in hkrati samozavestnega človeka, nihče pa ne verjame, da bi mu uspelo sestaviti vlado, saj ga ne podpira nobena od preostalih treh strank na levici (Pasok, komunisti in demokratična levica), na desni pa mu je glede upora proti Evropi najbližje vsem nesprejemljiva Zlata zora, ki se je s sedmimi odstotki glasov in 21 poslanci prvič prebila v parlament.

V času, ki je na voljo Ciprasu, potem ko mu je grški predsednik Karolos Papuljas včeraj zaupal mandat za sestavo vlade, zato nedvomno bolj odmeva opazen volilni rezultat skrajne desničarske stranke kot napoved večine političnih analitikov, da bodo Grki šli na nove volitve že junija, o čemer se je včeraj že razpisal časnik Rizospastis.

Z Zlato zoro so namreč v parlament in pod okrilje poslanske imunitete vstopili posamezniki, ki jih zasledujejo obtožnice zaradi nasilništva, protisemitsega delovanja in pripadnosti kultom, kot so satanisti. Med poslance naj bi tako sedel Elias Kasidiaris, ki mu preti sojenje zaradi domnevnega sodelovanja v napadu na akademika z atenske univerze leta 2007. Kasidiaris, ki si je zaradi tesnega odnosa z vodjo stranke Nikosom Michaloliakosom prislužil naziv "protežiranec", naj bi bil med peterico napadalcev, ki so profesorja pretepli in poškodovali z nožem, priče pa so na kraju dogodka identificirale njegov avto. Iz najožjega vodstvenega kroga stranke še dvema članoma grozi zapor, saj sta obdolžena umora.

Neprikrite grožnje

Med strankinimi kandidati, ki jim le za las ni uspelo prebiti se v parlament, je tudi Stilanos Vlamakis s Krete, ki ga spremlja vzdevek Pek. Širšo pozornost v javnosti je vzbudil, ko se je med obiskom nacističnega koncentracijskega taborišča Dachau spakoval in slikal pred tamkajšnjimi pečmi, v katerih so sežigali žrtve, in fotografije razpošiljal prek Facebooka, pri čemer so s prijatelji zbijali morbidne šale o "pekarni dobrega kruha". Sam vodja Zlate zore, ki je pred desetletji sodeloval z vojaško diktaturo, dokler ni bila leta 1974 ukinjena, je bil pred dvema letoma izvoljen za mestnega svetnika v Atenah, svoje nove kolege pa je takoj vznemiril z nacističnim pozdravljanjem.

V svojih zdajšnjih predvolilnih nastopih je nenehno grozil novinarjem, političnim nasprotnikom in imigrantom ter svojim privržencem razlagal, da "vsi skupaj ne razumejo, da bomo brez milosti, ko se bomo povzpeli na oblast". Nekaj od tega je takoj po volitvah že pokazal George Germenis, sicer član satanistične rockovske skupine Naer Mataron, ko je novinarjem, ki se ne strinjajo s stranko, zaukazal, naj jim izginejo izpred oči. Germenisa sicer krasi vzdevek Kaiadas po mitološki špartanski jami, v katero so metali defektne otroke, nastope njegove skupine pa spremljajo nasilne slike iz grške mitologije ter kostumi z redeniki.

Uspeh Zlate zore je za nekatere politične analitike neizpodbiten dokaz, da ostri varčevalni ukrepi vnašajo v družbo izrazito negativne trende. Ker je Cipras prepričan, da so Grki na tokratnih predčasnih volitvah predvsem glasovali proti "barbarski politiki dogovorov o posojilu" ter paketu 77 novih varčevalnih ukrepov, načrtovanih v juniju, zaradi katerih bi brez službe ostalo 150.000 javnih uslužbencev, upa, da bo zbral dovolj somišljenikov za upor proti EU in IMF. Včeraj se je že sestal z voditeljico komunistov Aleko Paparigo ter Fotisom Kuvelisom, vodjo demokratične levice, v katero so v preteklosti presedlali tudi nekateri člani Sirize. Snubi tudi bivšega socialističnega ministra Luko Kacelija, ki je zaradi nasprotovanja varčevalnim ukrepom marca ustanovil svojo stranko. V nobenem primeru Cipras ne more računati na parlamentarno večino, pri preračunavanju možnosti postavitve vlade do izteka roka 17. maja pa nekateri špekulirajo z manjšinsko podporo 120 poslancev, ki je pogojno možna, če se glasovanja o zaupnici ne udeležijo vsi poslanci. Po pisanju časnika Etnos je tako edina možnost za oblikovanje vlade dogovor Sirize in Demokratične leve stranke o skupnem kandidatu za premierja, ki bi ga podprli na volitvah tretjeuvrščeni socialisti (Pasok).