Večina denarnih transakcij pri kupovanju nafte poteka v dolarjih, zaradi sankcij pa Iran takšnih plačil ne sme več prejemati. Kitajska je ena od največjih kupcev surove nafte iz Irana, tako je odločitev za trgovanje v juanih dobra rešitev za nastalo situacijo, Kitajska pa ni edina država, ki je najavila, da bo na podoben način zaobšla ameriške sankcije. Podobno se je pred nekaj meseci odločila Indija, ki je kot nadomestno plačilno sredstvo izbrala zlato.

Kitajska s potezo pridobi dvojno, saj istočasno promovira juan kot svetovno valuto in povečuje njegovo vrednost v primerjavi z dolarjem, strokovnjaki pa predvidevajo, da bi se podobna situacija lahko zgodila tudi v primeru zlata, če bo Indija uresničila svoje načrte.

Strokovnjaki namreč trdijo, da bi indijska poteza lahko privedla do padca vrednosti dolarja v primerjavi z zlatom, situacija pa bi se lahko še bolj zaostrila, če bi se za podobne poteze odločile še druge države. Kitajska in Indija sta sicer največji uvoznici iranske nafte, saj skupaj uvozita kar 40 odstotkov vse nafte, ki je proizvedena v Iranu. Zaradi tega si nobena od treh držav ne more privoščiti propada trgovskih odnosov.