Vodi sicer Tadić s 26,8 odstotka proti 25,6, a so to delni in neuradni izidi, ki niso upoštevali glasov Srbov s Kosova, ki bodo najverjetneje v prid Nikoliću. Predsedniška kandidata se bosta že tretjič spopadla v drugem krogu. Tudi na prejšnjih volitvah je Nikolić zmagal v prvem in bil poražen v drugem krogu.

Veliko bolj negotova je situacija v spopadu za parlamentarne sedeže. Ne zgolj zato, ker je tudi med obema koalicijama dokaj majhna razlika, ampak tudi, ker je zelo težko napovedati, katere med manjšimi strankami se bodo priklonile tema dvema največjima. Nikolićevi »naprednjaki« bodo skoraj gotovo zmagovalci volitev, toda njegova koalicija Spravimo Srbijo v gibanje je nekoliko slabša od Tadićeve. Skoraj gotovo lahko računajo na nekoč močno, zdaj pa periferno stranko Vojislava Koštunice Demokratska stranka Srbije, morda Šešljeve radikalce, čeprav slednji ne bodo zlahka odpustili Nikoliću, da je zapustil njihove vrste in ustanovil svojo stranko.

Tadić glede na programska izhodišča lahko v koaliciji računa na Dačićeve socialiste, a je vprašanje, koliko bo za to moral plačati ministrskih mest. Dačić, nekoč zvest sodelavec Slobodana Miloševića, je relativno dobro funkcioniral v dosedanji vladajoči koaliciji kot notranji minister in ne skriva proevropske usmerjenosti stranke, s čimer je bližji Tadiću kot Nikoliću, ki koketira z Moskvo kot naravnim zaveznikom in rešiteljico Srbije. Ker prinaša s seboj še nekaj manjših koalicijskih partneric, kot je Jedinstvena Srbija, bi bil dobrodošel koalicijski partner DS, a ker se hkrati zaveda pomena svojih sedežev, bi, menijo nekateri analitiki, lahko »v svojih očeh zrasel« toliko, da bi zahteval preveč.

Zato bo zelo zanimivo opazovati oblikovanje večinske koalicije, ki bo potekalo v senci predsedniške predvolilne kampanje. Tudi zato, ker bo od povezav odvisno tudi, s katere strani Radić in Nikolić lahko računata na podporo v drugem krogu. Tadić ima na svoji strani tudi vojvodinske stranke in liberalce Čedomirja Jovanovića, ki se mu je pridružil nekoč močan človek srbske politike Vuk Drašković. Je pa zelo vprašljivo, ali bo imel podporo stranke G17 in nekdanjega ministra Mlađena Dinkića, ki ima težave s prestopom volilnega praga.

Nikolićeva stranka pa lahko računa na večino glasov kosovskih Srbov. Še so namreč v spominu dolgotrajna, mučna in negotova pogajanja za večinsko koalicijo na prejšnjih in predprejšnjih parlamentarnih volitvah.

Volitve, ki se jih je udeležilo okrog 55 odstotkov volilcev, so v Srbiji večinoma potekale mirno razen nekaj manjših incidentov, kot je tisti, ko so v neki vojvodinski vasi hoteli zapreti volišče, ker je bilo v mrtvaški vežici tamkajšnjega pokopališča. O incidentih niso poročali niti z volišč na Kosovu, ki so jih varovali predstavniki Kforja. Nekaj nejevolje je bilo zaradi netočnih volilnih seznamov. Sicer pa so glasovnice s Kosova najprej prepeljali na jug Srbije in jih šele tam prešteli, zato so te izide lahko prišteli šele danes zjutraj.