Chen je sprva ameriškim diplomatom, ki so se znašli v besednem ognju kitajskih oblasti, ker se "vmešavajo v notranje zadeve države gostiteljice", dejal, da bi rad ostal na Kitajskem. Upal je, da bo prihod državne sekretarke ZDA Hillary Clinton omehčal uradni Peking. A se to ni zgodilo. Takoj ko so na Chenovo željo ameriški diplomati oporečnika pripeljali v bolnišnico zaradi zlomljene noge, so se začeli pritiski na njegovo družino. Američani so se umaknili in Chen je ostal prepuščen na milost in nemilost oblastem.

Chen se je nato premislil in novinarjem, s katerimi je lahko nemoteno komuniciral iz bolnišnice po telefonu, dejal, da bi rad skupaj z družino odpotoval v ZDA v letalu Hillary Clinton, ker se boji za svoje življenje in življenje svoje družine, saj mu nenehno grozijo, v njegov dom so namestili videokamere, hišo pa obdali z električno žico.

Takšen položaj pa je bil zelo neprijeten za Clintonovo, ki je prispela na dvodnevno srečanje s Kitajskim vrhom, na katerem naj bi, kot sta dejali obe strani, še bolj utrdili dobro razvijajoče se dvostranske odnose. Clintonova ni tvegala, da bi še bolj razjezila gostitelje in je bila v izjavah v zvezi s Chenom previdna in splošna.

Kitajski premier Wen Jiabao je ameriško državno sekretarko Hillary Clinton pozval, naj ZDA v zvezi s kitajskim oporočnikom Chen Guangchengom spoštujejo razlike med državama. Dan prej je Clintonovi in ameriškemu finančnemu ministru Timothyju Geithnerju podobno dejal že kitajski predsednik Hu Jintao.

Ameriška stran je v svojem sporočilu odgovorila, da "ZDA in Kitajska ostajajo zavezane nadaljevanju konstruktivnega dvostranskega dialoga o človekovih pravicah na temelju enakosti in obojestranskega spoštovanja. Clintonova je posebej izpostavila, da so človekove pravice bistvenega pomena za vsako državo. Dodala je, da bodo ZDA sprožile vprašanje posameznika ali razmer, kadar koli je to potrebno. Iz tega oporečnik Chen prav gotovo ni mogel sklepati, da ga čaka nekaj sedežev na letalu ameriške državne sekretarke. Seveda pa je bila to izjava za javnost, medtem ko so na zaprtih pogovorih prav gotovo iskali izhod, s katerim bi bili zadovoljni obe strani oziroma se nobena stran ne bi počutila poražene.

In so ga tudi našli. Kitajska je v poskusu, da bi razrešila zdaj že diplomatski spor zaradi Chena z ZDA, "nepričakovano" sporočila, da lahko Chen zaprosi za študij v tujini. "Kot kitajski državljan lahko, če želi, v skladu s kitajskimi postopki in zakonodajo zaprosi za študij tujini," je na spletni strani zapisalo kitajsko zunanje ministrstvo. Po oceni poznavalcev je to doslej najbolj pozitiven signal s kitajske strani v zadevi Chen in je v nasprotju z dosedanjimi izjavami ministrstva, ki je od ZDA zahtevalo opravičilo, ker so Chenu nudile zatočišče na veleposlaništvu. Na vrsti sta Chen in Washington.