Clintonova in diplomati veleposlaništva so ob izročitvi disidenta Kitajcem zagotavljali, da bodo s Chenom ostali v stiku, da bodo bdeli nad izpolnjevanjem kitajskih obljub, ki so bile v preteklih dneh predmet pogajanj. Kot so Američani včeraj ponovno zatrjevali, so s Kitajci sklenili dogovor, da bodo Chen in njegova družina preseljeni v komaj uro od Pekinga oddaljeni Tianjin, kjer naj bi živeli v miru in daleč stran od preganjanja lokalnih oblasti v Dongshigu. Toda videti je, da je vse samo hipotetično.

Panika

Chen je skoraj dve leti z družino preživel v hišnem priporu pod stalnim nadzorom in maltretiranjem. Čeprav so Chenovo hišo obdali z visokim zidom in jo je varovalo skoraj 100 agentov in policistov, je Chen pred desetimi dnevi z zunanjo pomočjo prelisičil stražo, preskočil zid ter zbežal v 500 kilometrov oddaljeni Peking. Pri skoku čez zid si je zlomil nogo. Razlog zaradi česar je zdaj v pekinški bolnišnici Chaoyang, kjer se mu je pridružila družina. Od trenutka, ko se je srečal z družino, pa je Chena zagrabila panika.

Melinda Liu, dolgoletna dopisnica Newsweeka, je bila zadnja, ki se je pogovarjala s Chenom v sredo zvečer. Slepega odvetnika pozna že dolga leta in ve, da brez poguma in drznosti Chen ne bi mogel postati zagovornik brezpravnih sovaščanov, nad katerimi so se izživljali lokalni oblastniki. Čeprav tega ni izrekel, pa je iz razgovora med znano novinarko in disidentom očitno, da je Chen v sredo izgubil še zadnje upanje in iluzijo o tem, da bo vsaj v Pekingu naletel na poštene oblastnike. V svojem 17-minutnem videoporočilu pred tednom dni, ki ga je naslovil na Wen Jiabaoa, je natančno, z imeni in dejanji, opisal kriminalno ravnanje lokalnih oblasti v Shandongu ter premierja v interesu Kitajske rotil, da razreši situacijo. Nato je Chen zakorakal v ameriško veleposlaništvo, kjer je ostal šest dni.

Klici v prazno

Ko je Chen po razgovoru s svojo ženo v bolnišnici zvedel, da so kitajske oblasti med njegovim bivanjem v ameriškem veleposlaništvu nadaljevale pritiske na družino ter da obljube o življenju na svobodi niso resnične, se je zavedel, da je zakorakal v past. Potem ko so izginili iz bolnišnice, je ameriške diplomate obsodil, da so ga več ali manj potisnili skozi vrata veleposlaništva oziroma da ga niso obvestilu o realnem stanju. Chen je v bolnišnici izoliran od prijateljev, ameriško veleposlaništvo na njegove klice ne odgovarja več.

Pozno v sredo ponoči je Chen zaradi tega različnim novinarjem po telefonu začel dajati izjave, da hoče z družino odpotovati v Ameriko, po možnosti na letalu s Hillary Clinton, potem ko bo v petek sklenila strateška pogajanja z najvišjimi kitajskim voditelji. Clintonova v včerajšnjem uvodnem nagovoru med pogajanji ni omenila Chena, je pa poudarila pomembnost spoštovanja človekovih pravic. "Ko bomo dobili občutek, kaj dejansko hoče, bomo naredili vse, kar je v naši moči, da mu pomagamo," je včeraj v Pekingu dejal ameriški predstavnik. Ameriški diplomati so včeraj v Pekingu zanikali, da so Chenu dejali, da v primeru, da ostane na veleposlaništvu, ne bo nikoli več videl svoje družine. "Po telefonu je dvakrat govoril s svojo ženo, nato pa se je prostovoljno odločil, da zapusti veleposlaništvo," je včeraj dejal Gary Locke, ameriški veleposlanik.

Chenovi naivnosti se je očitno pridružila tudi naivnost ameriških pogajalcev, ki so menili, da bo Peking disidentu vendarle zagotovil zaščito pred lokalnimi oblastniki. Vse do včeraj Američani niso smeli ali pa niso hoteli razkriti, kdo naj bi bil njihov kitajski pogajalec.

Upanje, da bo do rešitve Chenovega problema vendarle prišlo, bo mogoče znano po kitajsko-ameriškem vrhu. Iz tega, kar so pokazali do zdaj, ni mogoče izluščiti, ali bo Washington pragmatičen in ne bo ogrožal odnosov s Pekingom ali pa dosleden v verbalnem boju za človekove pravice na Kitajskem.