Erjavec in njegov avstrijski kolega Spindelegger sta med prvim delovnim obiskom zunanjih ministrov iz EU, po tem ko je BiH po skoraj poldrugem letu po volitvah dobila nov svet ministrov, predstavnikom oblasti v Sarajevu prenesla sporočilo, da ima BiH polno podporo mednarodne skupnosti na svoji poti v evroatlantske povezave, so sporočili iz MZZ.

Politične predstavnike v Sarajevu sta obenem spodbudila, naj čim prej sprejmejo potrebne odločitve, da bi njihova država lahko začela tesneje sodelovati z zvezo Nato in da bi lahko oddala kredibilno prošnjo za članstvo v Evropski uniji.

Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta se med obiskom sestala z ministrom za zunanje zadeve Zlatkom Lagumdžijo, s člani predsedstva Bakirjem Izetbegovićem, Nebojšo Radmanovićem in Željkom Komšićem, s predsedujočim svetu ministrov Vjekoslavom Bevando, z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti Valentinom Inzkom ter namestnikom vodje delegacije EU Renzom Daviddijem.

O enakopravnosti vseh državljanov glede kandidature na volitvah

Ministra Erjavec in Spindelegger sta pozvala sogovornike, naj politični voditelji čim prej dosežejo dogovor o spremembah ustave in volilne zakonodaje BiH, da bi uveljavili odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice iz leta 2009 v primeru Sejdić in Finci, ki zahteva enakopravnost vseh državljanov glede kandidature na volitvah.

V omenjenem primeru gre za tožbo, ki sta jo na sodišče za človekove pravice leta 2006 vložila Jud Jakob Finci in Rom Dervo Sejdić. Sodišče jima je v razsodbi pritrdilo, da je ustava, ki pripadnikom določenih verskih in etničnih skupnosti onemogoča kandidaturo na volitvah, diskriminatorna ter krši mednarodne konvencije. Oba sta državljana BiH, a se zaradi spornih določil ne moreta potegovati za položaj člana predsedstva ali spodnjega doma parlamenta BiH.

Oddaja kredibilne prošnje za članstvo v EU še letos?

Z implementacijo te odločbe sodišča bo stopil v veljavo sporazum o stabilizaciji in pridruževanju z EU, po kateri je treba vzpostaviti interni sistem koordinacije evropskih zadev, da bi kompleksni upravni aparat bil sposoben izvajati prenos evropskega pravnega reda v nacionalno zakonodajo. Dogovor o takšni koordinaciji evropskih zadev med vsemi ravnmi oblasti bi omogočil BiH oddajo kredibilne prošnje za članstvo v EU še letos, so sporočili iz MZZ.

"BiH je naredila velik napredek v letošnjem letu, do konca leta pa bi lahko oddala kredibilno prošnjo za članstvo v EU, če bo uresničila sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v primeru Sejdić in Finci ter bo uspela vzpostaviti notranji mehanizem, da bo lahko z EU govorila z enim glasom," je izpostavil minister Spindelegger.

Za pridobitev akcijskega načrta za članstvo v Nato pa morajo državne institucije izvesti samo še vpis državne vojaške lastnine v zemljiške knjige. Erjavec in Spindelegger sta izrazila upanje, da bo ta postopek stekel že v maju, da bi lahko odločitev o vključitvi BiH v akcijski načrt za Nato sprejeli že na vrhu zavezništva v Chicagu konec maja letos.

"Slovenija bo na vrhu Nata v Chicagu podprla dodelitev akcijskega načrta za članstvo BiH v NATO. Če bo BiH pravočasno izvedla vpis vojaške nepremičnine v državno lastnino, sem prepričan, da bo dobila akcijski načrt. BiH mora samo opraviti svojo nalogo," je dejal minister Erjavec.

"Leto 2012 je izrednega pomena za BiH"

Kot je povedal minister Lagumdžija, je "leto 2012 izrednega pomena za BiH". "Današnji sestanek mi je vlil še več upanja, da bo BiH lahko letos dobila akcijski načrt za članstvo v Nato in bi lahko oddala prošnjo za članstvo v EU. Avstrija in Slovenija sta pravi prijateljici BiH, ki imata tudi velike gospodarske interese pri nas, zato vedno računamo na njuno podporo," je poudaril.

Slovenija in Avstrija sta sicer največji vlagateljici v gospodarstvo BiH, predvsem v industriji, finančnih storitvah in trgovini. Obe državi si želita, da bi država čim prej izpolnila pogoje za pridobitev akcijskega načrta za članstvo v NATO oz. status kandidatke za članstvo v zavezništvu ter za implementacijo sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju z EU, kar bi še dodatno zavarovalo obstoječe in spodbudilo nove investicije, so še sporočili iz MZZ.

Na dvostranski ravni sta oba ministra obljubila tudi tehnično pomoč upravnim institucijam v BiH. Slovenija že sodeluje pri usposabljanju državnih uslužbencev na področju izobraževanja, varstva okolja, evropskih integracij, reforme javne uprave in policijskega sodelovanja, so sporočili iz MZZ.

Obenem je Slovenija v BiH prisotna s svojimi vojaki v vojaški misiji Eufor, konec junija se bo zaključila policijska misija EUPM, slovenski strokovnjaki pa delajo tudi v delegaciji EU ter kot zunanji svetovalci v nekaterih državnih ministrstvih.