Včeraj je namreč Nicolas Sarkozy prejel dvojni hladni tuš – najprej ga je nekdanji direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominique Strauss-Kahn (DSK) v intervjuju za britanski Guardian obtožil, da je ravno on stal za spolnim škandalom, ki je DSK-ja stal gospodarske in tudi politične kariere.

Strauss-Kahn se bo moral zagovarjati pred sodiščem

Strauss-Kahn, ki so ga lani aretirali po obtožbah spolnega napada na newyorško sobarico, namreč zatrjuje, da so bile obtožbe umetno ustvarjene s strani njegovih političnih nasprotnikov, oziroma natančneje – tabora Nicolasa Sarkozyja. Sicer je pojasnil, da ne misli, da mu je Sarkozy srečanje s sobarico nastavil, ampak da so ljudje, ki delajo zanj, zrežirali vse, kar se je dogajalo kasneje, vse od obtožb pa do medijskega pompa, ki se je razvil.

Na tem mestu je treba poudariti, da je DSK pred izbruhom škandala veljal za največjega favorita za predsedniško nominacijo francoskih socialistov, tako da bi lahko bila teorija o tem političnem obračunu verjetna.

Tega pa nikakor ne verjame Sarkozy – vse navedbe DSK-ja je zavrnil in dejal, da bi "moral Strauss-Kahn molčati in Francozom prihraniti svoje opazke". "Sedaj je dovolj. S takšnimi trditvami ne more zastrupljati javnosti tik pred volitvami. Strauss-Kahn se bo moral zagovarjati pred sodiščem," je bil jezen Sarkozy.

Prejel 50 milijonov evrov od Gadafija?

Sočasno z afero, ki so jo "namestili" Strauss-Kahnu, pa je Sarkozy udarec prejel še s strani levičarskega portala Mediapart, ki je objavil novico, da ima dokaze o tem, da je Sarkozy za svojo predsedniško kampanjo leta 2007 prejel 50 milijonov evrov od sedaj že pokojnega Moamerja Gadafija.

Dokument iz leta 2006 je podpisal nekdanji vodja libijske obveščevalne službe Moussa Koussa. V njem je zapisano, da bo Gadafi Sarkozyjevo kampanjo podprli s 50 milijoni evrov. Na portalu so zatrdili, da je dokument pristen in da so prejeli od visokih predstavnikov Gadafijevega režima, ki so sedaj na begu.

Sarkozy je sicer podobne navedbe že zanikal prejšnji mesec (in še večkrat v preteklosti). "Če me je Gadafi financiral, potem mu nisem bil kaj prida hvaležen,“ je z nasmeškom na obrazu dejal Sarkozy in spomnil, da je imela Francija eno poglavitnih vlog pri rušenju libijskega režima. Že v času vojne v Libiji je Gadafijev sin Saif al Islam povedal, da je njegova družina financirala Sarkozyja. "Razočaral nas je. Imamo dokumente z banke, ki potrjujejo nakazila Sarkozyju in ki bodo kaj kmalu prišli v javnost,“ je dejal pred meseci. Če so se njegove grožnje uresničile in je francoski portal prišel ravno do tega dokumenta, je trenutno težko reči.

Po javnomnenjskih raziskavah Sarkozy že zaostaja za socialistom Hollandejem, takšna namigovanja v javnosti pa mu prav gotovo ne bodo pomagale na poti do morebitne zmage.