Vse skupaj približno dvesto delegatskih glasov. Čeprav bo strankarsko nominacijo formalno dobil šele enkrat v maju, ko bo dosegel zahtevano število delegatskih glasov, je Romneyju odleglo. Konvencija na Floridi bo, kot kaže, samo formalnost.

Država kot podjetje

"Američani so bili od nekdaj večni optimisti. V zadnjih treh letih in pol, po tistem, ko so utihnili hrup in parade, so zaradi slabotnega vodstva ugasnile tudi sanje in je izhlapelo upanje. Kamor koli grem, vidim Američane, ki so utrujeni od utrujenosti," je pod napisom "Z Obamo je konec" na začetku svojega govora v New Hampshiru dejal Mitt Romney.

Osvobojen svojih strankarskih rivalov, čeprav Newt Gingrich in Ron Paul uradno še nista izstopila iz tekme, je Romney v torek izgovoril svoj najbolj predsedniški govor. Tako vsaj menijo opazovalci, ki so ocenili, da je Romney v svojem govoru začrtal smernice strategije, s katero bo skušal jeseni spodnesti Obamo. Ta bo temeljila na detajlnih ocenah Obamovih neuspehov. "Je danes, po štirih letih, lažje prodati hišo ali kupiti novo? Vam je uspelo prihraniti toliko, kolikor boste potrebovali za vaš pokoj? Zaslužite več, imate zdaj več možnosti, da dobite novo službo? Porabite manj denarja na bencinski črpalki?" so bila vprašanja, s katerimi Romney vzbudil navdušenje svojih privržencev, ki jim prodaja novi tip sanj. Tako kot v oddaljeni Italiji in še bolj oddaljenih časih se Romney Ameriki ponuja kot uspešen poslovnež, mož, ki bo, kot Berlusconi, poskušal deželo voditi, kot da gre za njegovo lastno podjetje.

Še nikoli prej ni o rezultatu ameriških predsedniških volitev v tolikšni meri odločal denar, kot bo letos. Interesi korporativne Amerike, ki so se zlepili s skrajno primitivno populistično mitologijo, ki črpa iz pionirskih časov in sega do hladne vojne, bodo kandidata Romneyja obdali z milijoni in milijoni denarja. "Če bi se odgovor na moja vprašanja glasil pritrdilno, potem bi se predsednik Obama potegoval za ponovno izvolitev na osnovi njegovih uspehov. Ker pa mu ni uspelo, ker je propadel, bo njegova volilna kampanja polna zavajanj, šumov in izkrivljanj," je na svoja retorična vprašanja odgovoril Romney sam in tako napovedal, da bo letošnja kampanja bolj kruta kot kadar koli.

Komaj čakamo

Tudi Obamova stran se tega zaveda in zato hiti z nabiranjem denarja. Še preden se je včeraj na odru pojavil Romney, sem po telefonu prejel tri pozive iz raznih poveljstev demokratov, ki skušajo za kampanjo stranke pridobiti čim več sredstev. Obamov volilni štab v Chicagu, ki je predsednikovi kampanji nadel slogan "Komaj čakamo…" (da se začne pravi boj, oziroma kampanja), ne skriva, da v preostalih mesecih do volitev ne bomo priče boju, temveč "mesarskemu klanju". Vse strategije tipa "Romney se je pomaknil preveč na desno in s tem Obami prepustil sredinske in neodvisne volilce" ali pa "Romneya so zapustile volilke" bodo izginile v obstreljevanju z oglasi, s katerimi bosta nasprotnika skušala izničiti drug drugega.