Komisija lorda Levesona, ki preiskuje afero, nestrpno pričakuje jutrišnje pričanje jeznega in maščevalnega Murdocha starejšega, ki utegne razkriti veliko sočnih podrobnosti o klečeplazenju in uslugah politične elite. Včeraj je imela komisija skoraj šest ur na zasliševalskem ražnju njegovega sina Jamesa Murdocha, do izbruha prisluškovalne afere tednika News of the World kronskega princa Murdochovega imperija. Uglajeni, vljudni in amerikanizirani James je letos odstopil s položajev predsednika uprav očetove britanske časopisne in televizijske družbe, News International in BSkyB.

Ni vedel, ni se zavedal, niso mu povedali…

Levesonova komisija je njegovo prvo pričanje najprej izkoristila za "forenzično praženje" o tem, kaj, koliko in kdaj je vedel o prisluškovanju in drugih nezakonitih početjih lani ukinjenega tednika, ki je prisluškoval do šest tisoč Otočanom, med njimi mnogim politikom in zvezdnikom. Je vedel, da je bilo prisluškovanje skoraj sistemsko, zelo razširjeno in ukazano "od zgoraj". Murdoch mlajši je vztrajal pri tem, da ni vedel. Številnim potencialnim pastem se je izmikal z besedami: ne vem, se ne spomnim, tega se nisem zavedal, tega mi niso povedali... Po vsem slišanem je mogoče reči, da je bil najmanj zelo slab, nezainteresiran in naiven korporacijski šef. Pravi "unikat"!

Prisluškovalna afera je zelo verjetno za vedno pokopala dolgoletno željo Murdocha starejšega, da postane (namesto večinskega) edini lastnik televizijskega orjaka BSkyB. Ta ponesrečeni prevzem je bil tisto, s čimer je Levesonova komisija najbolj pražila sina Jamesa v veliko daljšem delu zasliševanja, ki je bilo osredotočeno na odnose Murdochovega imperija s politiki.

Čeprav je zanikal lobiranje, je priznal, da se je o prevzemu BSkyB pogovarjal celo s premierjem Davidom Cameronom in "prijateljskim" finančnim ministrom Georgeom Osbourneom (celo na ministrovem domu). Cameron je lani - pod pritiskom afere - objavil seznam svojih srečanj z Murdochoma in njegovimi uredniki. Na njem je bilo celo štirinajst srečanj z Jamesom Murdochom. Ni pa omenil pomembne, zanj politično nevarne podrobnosti: tega, da sta se o prevzemu BSkyB "na kratko pogovarjala" 23. decembra 2010 na božični večerji pri nekdanji urednici News of the Worlda Rebekah Brooks. Cameron je dva dni pred slovito večerjo pristojnost za odločanje o Murdochovem prevzemu BSkyB vzel sekretarju Vincentu Cableu , ker je prišel na dan na skrivaj posnet posnetek, na katerem je Cable dejal, da je "Murdochom napovedal vojno" in da bo blokiral prevzem. Odločanje je premier prenesel na kulturnega ministra Hunta, ki je že tri mesece po prevzemu pristojnosti dejal, da bo odobril ta sporni prevzem, ki ga je potem pokopala prisluškovalna afera. Laburistična opozicija je že sinoči zahtevala Huntov odstop.