Na čelu zaskrbljenih odzivov po uvrstitvi Le Penove na tretje mesto na prvem krogu predsedniških volitev, na katerem je prejela rekordnih 18 odstotkov glasov volivcev, je bila Nemčija. Po navedbah tiskovnega predstavnika nemške kanclerke Angele Merkel je "visoka podpora Le Penovi zaskrbljujoča, pričakujejo pa, da bo izglajena v drugem krogu".

Obenem je tiskovni predstavnik Merklove dodal, da nemška kanclerka še naprej podpira dosedanjega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki se je na prvem krogu s 27,1 odstotka glasov uvrstil na drugo mesto za kandidatom socialistov Francoisom Hollandom, ki je zbral 28,6 odstotka glasov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Danski zunanji minister Villy Sovndal je medtem dejal, da je rezultat francoskih volitev "izredno zaskrbljujoč" in sledi vzponu skrajne desnice po vsej Evropi, med drugim tudi na Danskem, kjer je desnosredinsko vlado lani sicer zamenjala levosredinska, in na Finskem, kjer je izrazit vzpon na lanskih volitvah doživela desna stranka Pravi Finci.

Švedski zunanji minister Carl Bildt pa je izrazil "zaskrbljenost zaradi nazorov, ki nasprotujejo odprtim družbam, odprti Evropi in ki jih ne vidimo le v Franciji". Da uspeh skrajne desnice v Franciji in drugod po Evropi vzbuja zaskrbljenost, je dejal tudi belgijski zunanji minister Didier Reynders in dodal, da morajo biti zato zelo previdni in pozorni.

Evropska komisija se na uspeh Le Penove na volitvah ni neposredno odzvala. Je pa tiskovni predstavnik predsednika komisije Joseja Manuela Barrosa Olivier Bailly dejal, da so Barroso in evropski komisarji "evropske voditelje večkrat opozorili, naj ne podlegajo zapeljevanju populističnih govorov in nadaljujejo z delom, ki bi pripomoglo k Evropi miru in rasti".

"Jasno je, da je gospodarska kriza povečala socialne neenakosti in v tem gospodarskem ozračju je veliko prostora za razvoj populizmov," je še poudaril Bailly.

Uspeh Le Penove, ki se medtem že ozira proti junijskim parlamentarnim volitvam, na katerih prav tako računa na dober rezultat, sicer že kroji drugo fazo francoske predsedniške kampanje. Sarkozy je namreč danes dejal, da je "treba dati odgovor" volivcem skrajne desnice. Hollande je medtem Sarkozyju očital, da je pripomogel k uspehu Le Penove z zavzemanjem za strožji nadzor nad priseljevanjem in reformo schengenskega sporazuma.