Urednik levičarskega časopisa se je jatil z desničarji

Barijski tožilci sumijo, da je Berlusconi podjetniku Gianpaolu Tarantiniju, ki je urejal prihode mladenk na zabave, v zameno za krivo pričanje, češ da premier ni vedel nič o tem, da so "spremljevalke" kupljene, nakazal 850.000 evrov.

Naključno ali ne, informacije o sumih podkupovanja sovpadajo z vrnitvijo ubežnika in nekdanjega urednika levičarskega časnika L'Avanti in Berlusconijevega tesnega sodelavca Valterja Lavitole iz Južne Amerike, kjer se je pred italijanskimi organi pregona skrival zadnjih osem mesecev.

Lavitola naj bi bil namreč povezan tudi s Tarantinijem, ki je po ugotovitvah tožilcev iskal prostitutke za bunga bunga zabave nekdanjega premierja. Berlusconijevi odvetniki pričakujejo, da bodo tožilci obtožnico vložili kmalu, če bodo sploh zbrali kakšne dokaze za domnevno podkupovanje. Zagrožena kazen za to dejanje je sicer med dvema in šestimi leti zapora.

Panama mu ni mogla nadomestiti domovine

Primer Lavitola je medtem dobil izjemne razsežnosti. Lavitolo, ki se je v teh dneh več ur zagovarjal pred preiskovalnimi sodniki v Neaplju, obtožnica bremeni podkupovanja in korupcije pri zagotavljanju poslov italijanskega obrambnega velikana Finmeccanica in drugih podjetij v državah Južne Amerike, predvsem v Panami, kjer se je v zadnjih mesecih tudi zadrževal. V igri je bil okoli 175 milijonov evrov vreden projekt izgradnje zaporov. Na račune članov panamske vlade naj bi se po poročanju italijanskih medijev steklo na sto tisoče dolarjev, panamskemu predsedniku pa naj bi obljubili tudi dostavo helikopterja. Finmeccanica in njena hčerinska podjetja so sicer s panamsko vlado po sporazumu med državama leta 2010 sklenila tri posle, vredne več kot 165 milijonov evrov. Šlo je za dobavo šestih helikopterjev, radarjev za obalno stražo in sistem za digitalno kartiranje celotne države.

Tožilci Lavitolo preiskujejo tudi zaradi spornega financiranja L'Avanti, ki je od leta 1997 do leta 2009 od države prejel okoli 23 milijonov evrov subvencij, ki so po ugotovitvah preiskovalcev končali na bančnih računih v tujini.

Del sredstev, okoli 2,5 milijona evrov, ki bi jih L'Avanti še moral prejeti, je policija že zasegla. Lavitola je po poročanju italijanskih časnikov pripravljen spregovoriti o poslih Finmeccanice. Ob vrnitvi iz Južne Amerike je dejal, da kot ubežnik pač ne more več živeti in da se je pripravljen soočiti z obtožbami. Čeprav je kar težko verjeti, je po razkritjih italijanskih medijev Lavitola, še preden so ga aretirali, našel čas, da je zaprosil za nadomestilo za brezposelnost v višini okoli tisoč evrov na mesec.