Pobudo za začetek zbiranja podpisov so sicer dali v Sindikatu policistov Slovenije, podpise pa so poleg članov obeh policijskih sindikatov prispevali tudi iz drugih sindikatov.

Sindikati so morali za vložitev pobude zbrati 2500 podpisov, v državnem zboru pa so se že v sredo pozanimali, kakšen je postopek vložitve pobude, je povedal predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič.

Golobova je dejala, da bodo opoldne na sedež prišli tudi posamezni regionalni predstavniki in prinesli podpise iz Ljubljane in okolice, popoldne pa iz vse Slovenije. "Jutri okoli desetih bomo podpise vložili v DZ," je še pojasnila.

Državni zbor je novelo sprejel v torek. Novela ne glede na veljavne kolektivne pogodbe predvideva zamik izplačila regresa v javnem sektorju za en mesec, z maja na junij. Prav tako regres v podjetjih, ki so v več kot četrtinski lasti države, ne bo smel preseči minimalne plače oziroma 763 evrov bruto ali 584 evrov neto, vse dokler gospodarska rast v tekočem letu ne bo presegla 2,5 odstotka.

V ponedeljek pa je vlada v državni zbor vložila še zakon o uravnoteženju javnih financ, ki predvideva, da se bo v javnem sektorju letos regres znižal, prihodnje leto pa sploh ne bi bil izplačan.

Vlada krši dogovor sindikatov in prejšnje vlade

Sindikati menijo, da vlada z zamikom izplačila regresa krši dogovor sindikatov javnega sektorja in prejšnje vlade. Pravni strokovnjak Miro Cerar je pojasnil, da bo po vložitvi 2500 podpisov moral predsednik državnega zbora določiti rok za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma.

Vendar pa lahko državni zbor pobudo za začetek razpisa referenduma vloži v presojo ustavnemu sodišču, ki bo morda zelo hitro odločilo ali zdržalo zbiranje podpisov. Če bodo podpisi vloženi, Cerar meni, "da bo stvar prej ali slej končala na ustavnem sodišču". V tem času noben ukrep iz tega zakona še ne more začeti veljati.