Čeprav z vseh strani poslušamo, kako so športniki zdravi, vzdržljivi in do deset kilogramov lažji, ne zaleže. Tudi če zdravniki zatrjujejo, da lahko po vsaki uri telovadbe pričakujemo, da bomo živeli vsaj eno uro dlje, dobrih 40 odstotkov tistih, ki načrtujejo skok v rekreacijo, ostane pri načrtovanju. Raje obležijo na kavču, gledajo televizijo in grizljajo ocvrte lističe krompirja. Veliko je tudi takih, ki mesec ali dva "migajo", potem pa enostavno dvignejo roke.

Nekaj mesecev vadbe

Znanstveniki trdijo, da redna telesna vadba ne le upočasni proces staranja, pač pa celo zavrti čas nazaj. Prednosti je veliko, poznati pa je treba tudi omejitve.

Pričakujte utrujenost. Ne računajte s tem, da bosta vaša moč in kondicija takoj po prvem treningu narasli. Šele po nekaj mesecih redne vadbe (tek, plavanje, kolesarjenje, hitra hoja) lahko pričakujete, da se boste hitreje gibali in izvajali zahtevnejše manevre brez večjega napora. Kdor tega ne ve, pogosto obupa, sklepajoč, da je za vadbo prestar ali preprosto premalo nadarjen.

Bodite pozorni na skrite nagrade. S telovadbo boste sčasoma videti nekoliko vitkejši in mlajši. Če je vaš cilj popolno telo, pa boste razočarani. Potrebno se je bolj osredotočiti na notranje "nagrade" in koristi. Ali ste zaradi telovadbe manj tesnobni, manj napeti in nervozni? Imate več energije? Bolje spite? Študija na moških srednjih let je pokazala, da je skoraj 60 odstotkov vključenih po enourni vadbi trikrat tedensko pokazalo večjo sposobnost za sprejemanje odločitev, boljšo koncentracijo in bolj pozitiven odnos do dela ter življenja sploh.

Zlato pravilo

Izberite aktivnost, ki vam ustreza. To je zlato pravilo. Če iščete nove prijatelje, se udeležujte skupinskih športov, kot sta košarka in odbojka, če želite biti sami, pa sedite na kolo in se odpeljite v neznano.

Oblikujte svoj ritem. Zaradi pretečenega maratona ne boste nič bolj zdravi, kot če trikrat na teden hitro hodite pet kilometrov.

Pridružite se skupini. Po neki raziskavi skoraj 90 odstotkov moških raje telovadi s prijateljem, partnerjem ali v skupini. Spremljevalci so v podporo, motivacijo, prispevajo pa tudi priznanje in pohvalo. Zaradi njih redkeje obupamo.

Poslušajte glasbo. Glasba lahko spodbudi h gibanju in poveča motivacijo. Zato si med tekom ali kolesarjenjem nataknite slušalke.

Razmišljajte aktivno. Listajte športne revije, ob koncu tedna se oblecite v športno opravo. Vpisujte v dnevnik svoj napredek in osnovne podatke o opravljenem treningu. Športni copati in majica naj bodo na vidnem mestu, da vas opomnijo na telovadbo. Telovadite karseda blizu doma in izberite čas, ki vam najbolj ustreza in ko ni treba hiteti.

Iz tedna v teden bo vadba lažja in bolj prijetna. Ne samo to, v njej boste začeli uživati! (ib)