Najprej so eksplozije zajele četrt Vazir Akbar Kan v središču Kabula, kjer se nahajajo poslopja več mednarodnih institucij, tudi štab zveze Nato. Eksplozijam je kmalu sledilo streljanje. Na nevarnost je civiliste začelo opozarjati tuljenje siren, nekaj okoliških zgradb, med njimi hotel Kabul Star, pa so sodeč po dvigajočem se dimu zajeli plameni.

Streljanje je ponehalo kake pol ure po prvi eksploziji. Napadalci so po poročanju novinarja ameriške tiskovne agencije AP s terena v različne smeri iz skrivališča v višji stavbi izstreljevali rakete. Kaj natančno so ciljali, ni bilo jasno.

Med napadi sta gmotno škodo utrpeli veleposlaništvi Nemčije in Japonske, ranjenih pa ni bilo. Umik na varno je svojim zaposlenim odredilo ameriško veleposlaništvo, med tarčami je tudi britanska ambasada. Eksplozije so slišali v bližini ruskega veleposlaništva.

Foto: Reuters

Napadli tudi parlament

Tarča napada in eksplozij je tudi zgradba afganistanskega parlamenta na drugem koncu mesta. Tudi tam je eksploziji po navedbah očividca sledil strelski napad, v katerem so talibani skušali zavzeti stavbo.

Pri tem so naleteli na silovit odpor poslancev. Nekateri so se namreč pridružili varnostnikom v parlamentu pri streljanju na talibane, poroča AFP. Talibani so se čez nekaj časa umaknili iz parlamenta in začeli obstreljevati hišo drugega podpredsednika države Mohamada Karima Halilija, je za AFP povedal poslanec Mohamad Naim.

Gre za prve napade v Kabulu po februarskem strelskem obračunu v zgradbi afganistanskega notranjega ministrstva, v katerem je zaposleni na ministrstvu s pištolo grozil dvema svetovalcema Nata in ustrelil dva vojaka.

Odgovornost za današnje napade v Kabulu so že prevzeli talibani, ki so po lastnih besedah ciljali štab zveze Nato, afganistanski parlament in tuja diplomatska predstavništva.

Tiskovni predstavnik talibanov Zabihulah Mudžahed je za AFP dejal, da napadi označujejo začetek "spomladanske ofenzive" in so sporočilo afganistanski vladi in njenim zahodnim podpornikom, "ki so bili prepričani, da ne bomo sposobni začeti spomladanske ofenzive".

Slovenski vojaki se dobro počutijo

Kot so za STA povedali na poveljstvu sil Slovenske vojske, sta v Kabulu trenutno dva pripadnika SV, ki pa sta nameščena na letališču, kjer danes ni bilo spopadov. Tudi vsi ostali slovenski pripadniki sil Isaf se dobro počutijo in opravljajo redne naloge.

Samomorilski napadalci so napadli tudi stavbe lokalnih oblasti, policije in ameriško vojaško oporišče v provinci Logar južno od Kabula ter policijsko postajo v Gardezu v provinci Paktja.

Poleg tega je eksplozija odjeknila na letališču v Džalalabadu na vzhodu države. Pred vhodom na letališče sta se razstrelila samomorilska napadalca. Po prvih podatkih je bilo v napadu ranjenih nekaj oseb, podrobnosti pa še niso znane, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Foto: Reuters

Afganistanske sile z opaznim napredkom

Ameriški veleposlanik v Kabulu Ryan Crocker je dejal, da so afganistanske sile z današnjim odzivom na napade pokazale "jasen znak napredka". "Priča smo bili zelo profesionalnemu delovanju afganistanskih varnostnih sil. Sami so se bili sposobni spopasti z dogodkom, kot je ta," je dejal za CNN.

Kot je dodal, pa današnji napadi kažejo, "zakaj smo potrebni tukaj". "Naš odhod, preden bodo Afganistanci v celoti nadzorovali varnost, kar bo čez par let, bi bil povabilo talibanom in Al Kaidi, naj se vrnejo in pripravijo nov 11. september ... To pa je nesprejemljivo tveganje," pravi Croker.

Afganistanske oblasti so sicer danes sporočile, da je bilo v več operacijah afganistanske vojske in Natovih sil v soboto na jugu in vzhodu Afganistana ubitih, ranjenih ali ujetih skoraj sto upornikov, povezanih s talibani.

Za vojaško posredovanje so se afganistanske in Natove sile odločile zaradi povečane aktivnosti talibanov, do katere sicer prihaja vsako pomlad zaradi izboljšanja vremenskih razmer.

Med napadom talibanov iz zapora v Pakistanu pobegnilo 384 zapornikov

Oblasti na severu Pakistana so na lovu za 384 zaporniki, ki so danes zjutraj med napadom 300 talibanskih vojakov pobegnili iz zapora, poroča BBC. Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP je med pobeglimi zaporniki vsaj 20 zelo nevarnih.

Iftikhar Khan, vodja lokalne policije, pravi, da je napad trajal več kot dve uri, v njem pa so bili ranjeni trije zaposleni v zaporu. Potrdil je še, da jih je od 944 zapornikov pobegnilo 384, med njimi tudi dva, ki sta čakala na usmrtitev.

Eden od njiju, Adnan Rashid, je bil spoznan za krivega poskusa umora nekdanjega predsednika Perveza Musharrafa leta 2003. Drugi, Safi Ullah, se je v zaporu znašel zaradi številnih bombardiranj na severu Pakistana.

Pakistanski minister za informiranje je že napovedal preiskavo. "Ugotoviti moramo, zakaj so lahko uspešno izvedli takšen napad in kaj so delale varnostne službe," je dejal minister Mian Iftihar Husein.

Odgovornost za napad so že prevzeli pakistanski talibani.