V skladu z Annanovim načrtom je v četrtek ob 6. uri po lokalnem času začela veljati prekinitev ognja, vladne sile in opozicija pa so morale ustaviti vse sovražnosti. Režim predsednika Bašarja al Asada bi moral pred tem tudi umakniti vojsko in težko oborožitev iz naselij, česar pa naj ne bi storil.

Annan je namreč prek videokonference Varnostni svet ZN za zaprtimi vrati pozval, naj od sirskega režima zahteva umik vojske iz upornih mest in vrnitev vojakov v vojašnice. Ocenil naj bi tudi, da Damask tehnično ne spoštuje njegovega mirovnega načrta, da pa je krhka prekinitev ognja "priložnost, ki jo je treba izkoristiti".

Na ulicah različnih sirskih mest pa so se kljub zaostrenim varnostnim razmeram zbrali protivladni protestniki. V več incidentih med sirsko vojsko in protestniki so trije ljudje izgubili življenje.

Po navedbah opozicijskega koordinacijskega odbora so sirske varnostne sile začele streljati, da bi pregnali protestnike, ki so se po petkovi molitvi zbrali v provinci Idlib ob meji s Turčijo, pri čemer je umrla ena oseba. Ena oseba je umrla tudi v provinci Hasakeh na severovzhodu, smrtno žrtev pa so zabeležili še v provinci Hama.

Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice so se protestniki, ki so zahtevali odhod predsednika al Asada zbrali tudi v predmestju Damaska, v pristaniškem mestu Latakia, na različnih območjih province Homs in v provinci Dara. Tu naj bi sirska vojska izvedla tudi več aretacij.

Varnostni svet ZN pa bi lahko že danes sprejel resolucijo o napotitvi opazovalcev ZN v Sirijo, ki bodo nadzirali prekinitev ognja. Predlog resolucije podpirata tudi Rusija in Kitajska, ki sta pred tem že dvakrat z vetom preprečili sprejem resolucije VS ZN z obsodbo nasilja v Siriji. Po navedbah nekaterih diplomatskih virov bi lahko tako prvi opazovalci v Sirijo prišli že prihodnji teden.

Rusija: Resolucija o Siriji terja še veliko dela

Kljub napovedim, da bi Varnostni svet ZN lahko na današnjem zasedanju sprejel resolucijo o napotitvi opazovalcev ZN v Sirijo, Rusija tudi na tokratnem zasedanju zavrača nov predlog Zahoda. Po navedbah ruskega veleposlanika v ZN Vitalija Čurkina osnutek resolucije o Siriji "terja še veliko dela", razprava o njej pa bi se lahko nadaljevala v soboto.

Kljub napovedim, da bi lahko Varnostni svet že danes potrdil resolucijo, ki bi omogočila odhod predhodne opazovalne skupine v Sirijo v začetku naslednjega tedna, pa naj bi se zaveznica sirskega predsednika Bašarja al Asada, Rusija, po navedbah neimenovanega zahodnega diplomata, udeleženega v pogajanjih, "spotikala ob vsak stavek" v osnutku besedila, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Rusija hoče kratko resolucijo, le da omogočijo namestitev nekaj opazovalcev na terenu, je poudaril Čurkin. "Potem pa smo dobili osnutek, ki je bil podroben opis mandata misije," je še dejal in dodal, da morajo o resoluciji, ki so jo predlagale ZDA, Velika Britanija in Francija, še razpravljati.

"Gotovo, takšna oblika resolucije zahteva veliko dela," je poudaril ruski predstavnik in dodal, da predlog resolucije ni v skladu z njihovim razumevanjem, "da je treba danes nekaj hitro narediti, da bi na teren poslali nekaj ljudi".

Zahodni diplomat pa je medtem poudaril, "da je jasno, da mora predhodna skupina iti v Sirijo kot popolna misija z vsemi pristojnostmi". Obenem je dodal, da ne morejo sprejeti resolucije, ki ne bo vključevala obsodbe kršitev človekovih pravic v Siriji.

Zahodni diplomat je hkrati priznal, da je napredovanje počasno, in dodal, "da nihče noče biti odgovoren za to, da opazovalne misije ne bi namestili".

Kot je danes sporočil tiskovni predstavnik posebnega odposlanca za Sirijo Kofija Annana, Ahmad Favzi, je sicer predhodna skupina opazovalcev ZN že pripravljena na odhod v Sirijo, kjer v četrtek vzpostavljeno prekinitev ognja večinoma spoštujejo, čeprav poročajo tudi o kršitvah.

V primeru, da bi VS ZN odhod opazovalne misije v Sirijo odobril, bo predhodna skupina z do 30 člani po navedbah Favzija pripravila vse potrebno za prihod opazovalne misije, v kateri naj bi sodelovalo do 250 opazovalcev. Naloga slednjih bi bila pomoč pri ohranjanju miru, "če bodo prekinitev ognja spoštovali in če se bodo vse sovražne dejavnosti popolnoma končale".