Predsednik NS Lenart Šetinc je poudaril, da je iz poročila razvidno, da je bil finančni položaj javne televizije v letu 2011 ogrožen iz več vidikov, med drugim tudi zaradi izpada rtv-prispevka. Kljub vsemu pa je RTVS v letu 2011 poslovala zadovoljivo in brez izgub, je poudaril Šetinc.

V koalicijskih strankah, zlasti v SDS, so poročilo ocenili kot zavajajoče in nepopolno. Jožef Jerovšek (SDS) je pripomnil, da "smo priča ustvarjanju panike v javnosti, da se bo zavod RTVS zdaj zdaj sesul". Do poročila je bil kritičen tudi državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Aleksander Zorn.

Za Majdo Potrata (SD) poročilo nikakor ni zavajajoče in nepopolno, ampak eno boljših. Poslanka se je dotaknila tudi aktualne problematike na RTVS, povezane z vladnim sklepom o prepovedi sklepanja avtorskih pogodb.

Generalni direktor RTV Slovenija Marko Filli je med tistimi honorarnimi sodelavci, ki jim javni zavod zato ni podaljšal pogodb, naštel samostojne novinarje, pevce, scenariste in samozaposlene v kulturi. Zaradi vladnega sklepa so po njegovih besedah denimo odpadle zamejske, romske in številne svetovalne oddaje.

Predsednik programskega sveta RTVS Jernej Pikalo je nadaljeval, da bodo gledalci in poslušalci prihodnje mesece prejemali položnice z enakim zneskom kot doslej, servisa pa zaradi vladnega sklepa ne bodo deležni v polni meri. Pikalo je komentiral tudi očitke o nizki gledanosti nekaterih oddaj. Pojasnil je, da RTVS deluje v javnem interesu, zato predvaja tudi oddaje, za katere ni pričakovati ravno visoke gledanosti.

Sklep, s katerim je odbor pristojnim institucijam predlagal razrešitev nadzornikov, je bil nazadnje sprejet z 11 glasovi za in sedmimi glasovi proti. Hkrati je večina članov potrdila tudi sklep, s katerim predlaga vladi, naj za nedoločen čas prepove prodajo delnic Eutelsata in državnih obveznic. Zavrnila pa je predlog, naj odbor vladi predlaga spremembo sklepa glede prepovedi sklepanja avtorskih pogodb.

Matični odbor DZ se je sicer danes seznanil še s poročiloma sveta za radiodifuzijo za leti 2010 in 2011 ter sprejel sklep, da se pripravi predlog normativnih sprememb za celovito in stabilno financiranje programov posebnega pomena.

Obravnavo pobude nacionalnega sveta za kulturo in Slovenskega muzejskega društva za ureditev področja kulturne dediščine pa je odbor preložil na eno od naslednjih sej.