Motor britanskega gospodarstva

London, dom raznolikih ljudi in kultur, v katerem ljudje govorijo več kot tristo različnih jezikov, je tudi motor britanskega gospodarstva, ki brez Londona ne bi bilo to, kar je: eno največjih gospodarstev sveta. Pred globalno finančno in gospodarsko krizo leta 2008 je bil London tretje najbolj obiskano mesto na svetu, peti na svetovni lestvici mest z največjim bruto narodnim dohodkom in prvi v Evropi. Poleti bo London, v katerem ima predstavništva blizu 500 bank, kar je največ na svetu, postal prvo mesto v zgodovini, ki bo že tretjič gostilo olimpijske igre. Leta 2010, ko so zadnjič preštevali Otočane, je imel London 7,825.200 prebivalcev, kar je 12,5 odstotka britanskega prebivalstva. Ti ustvarijo dobro petino britanskega bruto narodnega dohodka. Skupaj z londonskimi predmestji se ta poveča na trideset odstotkov. London je seveda tudi dom Cityja, sedeža britanske tako imenovane finančne industrije, ki jo mnogi - zaradi pretiranega tveganja in pohlepa bankirjev - krivijo za levji delež današnjih britanskih težav.

Londonski župan Boris Johnson je eden tistih britanskih politikov, ki sicer zagovarja City, vendar obenem kritizira pretirane plače in nagrade cityjevcev, zlasti bančnikov in finančnikov.

Nenagrajeni za trdo delo

Ambiciozni politik, ki ga maja čaka volilni spopad z laburističnim predhodnikom in prvim londonskim županom Kenom Livimgstonom, je, ko gre za Londončane, zadel v polno, ko je dejal, da si prestolnica zasluži boljši davčni režim, da bi Londončani obdržali večji del tistega, kar ustvarijo in kar prispevajo v državno blagajno, da bi lahko izboljšali javne storitve v mestu. "London je elektrarna britanskega gospodarstva. Čas je že, da bi mu to tudi uradno priznali in poskrbeli za to, da bi imeli Londončani, ki trdo delajo, nekaj od tega, kar prispevajo državi," pravi Johnson.

Napovedal je preiskavo, v kateri naj bi natančno ugotovili vladino financiranje prestolnice, in da bo prepričal premierja Davida Camerona ter finančnega ministra Georgea Osbourna, da bosta Londonu omogočila obdržati večji del njegovega zaslužka, kot ga zdaj. Pravi tudi, da se koalicijska vlada strinja z njegovim mnenjem, da je London "motor britanskega gospodarstva".

"Če hočeš poganjati gospodarstvo v Britaniji, moraš vlagati v London," pravi Johnson. Približno eden od petih funtov, ustvarjenih v Londonu, gre v druge dele Britanije. Župan trdi, da bo od Cameronove vlade zahteval, da v prestolnico vloži od deset do dvajset dodatnih milijard funtov, največ v zdravstvo in izobraževanje, pa tudi v gradnjo stanovanj, izboljšanje javnega prevoza in boj proti kriminalu. To je najmanj 2500 funtov na Londončana. Johnson pravi, da se ne želi prepirati z drugimi deli Britanije, želi pa se postaviti za prestolnico, ker si to zasluži.