Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah jim je to uspelo ali pa je ostalo zgolj pri poskusu v Luki Koper, družbi Celjski sejem in podjetju Opeka iz Kranja. Kriminalisti sumijo, da je za ta dejanja odgovornih kar deset osumljencev s širšega območja Celja, Velenja in Šentjurja, ki so jih že ovadili. Po naših podatkih naj bi bila med njimi tudi znani harmonikar Zoran Zorko iz Laškega in nekdanji šentjurski podjetnik Franc Vodeb, lastnik Aci Avta.

"Storilci so s pomočjo tako imenovanega socialnega inženiringa in s pomočjo ustreznih programskih orodij vstopali v informacijske sisteme gospodarskih družb. Njihov glavni namen je bil vstopiti v sistem elektronskega bančništva 'napadene' gospodarske družbe in nato prikrito nakazilo finančnih sredstev s transakcijskega računa družbe na račun v ta namen ustanovljene ali drugače pripravljene gospodarske družbe," je pojasnila tiskovna predstavnica Policijske uprave Celje Milena Trbulin. Zlikovci so bili vsaj v dveh primerih v minulih mesecih uspešni, ukrasti pa jim je uspelo kar 210.000 evrov. "Po 105.000 evrov so iz dveh oškodovanih gospodarskih družb najprej nakazali na povezani podjetji, od tam pa v manjših zneskih na različne račune fizičnih ali pravnih oseb. Nato so dvignili gotovino in z njo prosto razpolagali. V štirih primerih storilcem, kljub vdoru v informacijski sistem, sredstev iz različnih razlogov ni uspelo nakazati in je ostalo zgolj pri poskusu," je še pojasnila Trbulinova.

V družbi Celjski sejem so potrdili, da so bili med potencialnimi oškodovanci. "Res je, da je prišlo do poskusa vdora v naš informacijski sistem. A smo to na našo srečo pravočasno opazili in o tem tudi takoj obvestili policijo. Da ni prišlo do oškodovanja, je zagotovo rezultat naših investicij v dobro varovan informacijski sistem," je povedala tiskovna predstavnica Celjskega sejma Nataša Vodušek Fras. Težave so menda opazili lani, takoj po končanem Mednarodnem obrtnem sejmu.

V vseh primerih so storilci bodisi po telefonu poklicali uslužbence podjetij, pooblaščenih za ravnanje z elektronskim bančništvom, bodisi so z njimi stopili v stik po elektronski pošti. Nato so se lažno predstavili kot predstavniki partnerja družbe, ki je pri njih dejansko vzdrževala programsko in podobno opremo. "Storilci so na različne načine prepričali uslužbence, da so sami oziroma z njihovo pomočjo na računalnike namestili določeno programsko opremo. Z njeno pomočjo so dostopali do informacijskega sistema podjetja in nato do elektronskega bančništva ter si s tem zagotovili tudi prost dostop do finančnih sredstev družbe na transakcijskem računu," so še pojasnili na celjski policiji.

Štiri člane prekanjene deseterice so zaradi suma velike tatvine, napada na informacijski sistem in pranja denarja aretirali. Obenem so kriminalisti na različnih lokacijah na območju Celja in Ljubljane opravili več hišnih preiskav, vendar preiskava še ni končana, saj je vanjo vključenih več državnih organov, tudi urad za preprečevanje pranja denarja.

Ob tem na policiji opozarjajo na previdnost in samozaščitno ravnanje. "Posebna previdnost je potrebna, kadar posameznik ali podjetje pričakuje kakršen koli poseg v svoj informacijski sistem ali posredovanje podatkov na podlagi kontakta na daljavo, prek telefonske komunikacije ali elektronske pošte, tako da se dejanske identitete izvajalca ne da preveriti. Če kdo zazna kaj sumljivega, naj na napadenem računalniku z dostopom do elektronskega bančništva takoj prekine povezavo do svetovnega spleta in o tem nemudoma obvesti policijo, prav tako pa banko, ki zanj opravlja storitve elektronskega bančništva," so opozorili na policiji.