Ta izjava oskrbovancev in njihovih svojcev, ki imajo v rokah položnice za dodatnih 462 evrov za zdravstveno oskrbo, ne more potolažiti. Direktor družbe Deos, d. d., Bojan Kranjc je odločen, da bodo ljudje račune morali plačati sami, če zapleta z ZZZS ne bodo ustrezno rešili. Uporabnikom bodo denar vrnili, če jim bo zdravstvena blagajna nakazala denar.

Denar predvidoma na voljo junija

Na možnost doplačila za zdravstveno nego ob podpisu pogodbe stanovalcev v Deosovem domu niso opozorili. Prav na "neprimerno in nedopustno" naknadno obveščanje Deosovega vodstva stanovalcev o tem, da financiranja zdravstvene oskrbe nimajo zagotovljenega, opozarjajo na zdravstveni blagajni. Postopek in pogoji financiranja so namreč opredeljeni z veljavno zakonodajo in zavezujočimi dokumenti, med drugim s splošnim dogovorom za pogodbeno leto 2012. Na ministrstvu za zdravje menijo, da je Deosova napoved zaračunavanja zdravstvenih storitev prenagljena, saj naj bi bil denar za letošnje zagotovljen z aneksom k splošnemu dogovoru najkasneje junija. V Deosu so vsakemu stanovalcu pripisali enak znesek. Ker ga mnogi ne bi mogli poravnati in bi za svojce poiskali druge možnosti domskega varstva, se nekateri stanovalci bojijo, da bi bil račun lahko še višji. "A to se ne bo zgodilo," zagotavlja Kranjc. Manj stanovalcev bi zahtevalo manj zaposlenih in s tem bi bili stroški poslovanja nižji, znesek zdravstvene oskrbe na stanovalca pa bi ostal enak.

Deos je izpolnil pogodbene pogoje

Med očitki Deosu je bil tudi ta, da dom brez zagotovljenega denarja za zdravstveno nego in oskrbo sploh ne bi smel odpreti svojih vrat. To ni res, pravi direktor Kranjc, saj je osnova za njihovo delo vendarle koncesijska pogodba. Ta jih je zavezovala, da so morali lani začeti izvajati dejavnost v Notranjih Goricah, za kar so morali po njegovem celo jamčiti z bančno garancijo. "V pogodbi ni nikjer navedeno, da se mora z začetkom strinjati ZZZS. Pogoji za začetek so zgolj ustrezen objekt, potrjena cena socialnovarstvenih storitev in vpis v register izvajalcev, kar smo vse pridobili." To so nam potrdili tudi na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Sicer pa so nad dogajanjem v zvezi s podeljenimi koncesijami zasebnim domovom za starejše ogorčeni tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije. "Nekdo bo moral za to odgovarjati," meni predsednica ZDUS Mateja Kožuh Novak.

Da je treba urediti obljubljeno financiranje zdravstvene nege in oskrbe v domovih, so, enako kot v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, začeli opozarjati že lani. Kaj konkretno bodo ukrenili, da bi pripomogli k čimprejšnji rešitvi, pa se bodo dogovorili prihodnjo sredo.