Mesić se je z izjavo za javnost odzval, kot je dejal, na "vse številnejša, nemalokrat tendenciozna, enostranska in neprofesionalna medijska poročila", v katerih so v okviru preiskave o domnevni podkupnini pri nakupu vojaških vozil omenjali njegovo ime.

Z ogorčenjem je zavrnil vsa namigovanja, ki naj bi javnost pripeljala do ugotovitve, da ga preiskujejo oziroma da je prejel podkupnino. Kot je ob tem poudaril, pozna podrobnosti o dogovorih za medijske manipulacije proti njemu, a zaradi "stabilnosti države" o njih ne bo govoril.

Dodal je, da na Hrvaškem obstaja dovolj resničnih afer, ki segajo visoko v vrh politike, in da ni potrebe za izmišljanje novih, kot je ta, katere cilj je po njegovem mnenju ta, da se ga kompromitira. Kot je ocenil, želijo morda z namigovanji v njegovo škodo odvrniti pozornost javnosti z drugih dogodkov.

"Deset let sem častno služil domovini"

Nekdanji hrvaški predsednik je sicer potrdil, da so ga redno obveščali o poteku postopka. "Obiskovali so me predstavniki tako enega kot drugega ponudnika, praviloma v spremstvu veleposlanikov svojih držav. Kot vrhovnemu poveljniku oboroženih sil so mi predstavljali svoj izdelek, a ponavljam, da nisem vplival na končno odločitev niti nisem pri tem sodeloval," je poudaril Mesić. Poleg Patrie je oklepnike hrvaški vojski ponujala tudi avstrijska Styria.

V izjavi je Mesić še poudaril, da je v času dveh predsedniških mandatov častno služil domovini in njenim državljanom, zato ne bo dovolil, da bi njegovo desetletno predsedovanje postavili pod vprašaj z lažmi in namigovanji.

Hrvaški mediji so v začetku tedna poročali, da so kriminalisti v okviru preiskave o domnevni podkupnini pri nakupu vojaških oklepnikov od finske Patrie iz leta 2007 začeli preiskovati urad predsednika države in pregledovati knjige obiskov v času, ko je bil predsednik Mesić.

Da je Mesić pod drobnogledom policistov, je prvi poročal Jutarnji list. Zagrebški časnik se je skliceval na izjave posrednika Patrie, avstrijskega poslovneža Wolfganga Riedla, ki naj bi govoril tudi o spornih srečanjih v uradu predsednika.

Hrvaška policija in pravosodje za zdaj ne dajeta nobenih uradnih informacij o podrobnostih preiskave v primeru Patria, ki so jo na Hrvaškem začeli lani. Hrvaški policisti pri tem tesno sodelujejo s kolegi iz Avstrije in Finske v mešani preiskovalni ekipi.