Z rebalansom namerava vlada znižati primanjkljaj na tri odstotke BDP, doslej je za dosego tega cilja predvidela predvsem znižanje odhodkov. Največji delež varčevanja želi doseči z znižanjem sredstev za stroške dela v javnem sektorju ter z znižanjem materialnih stroškov, varčevati pa namerava tudi pri osnovnih sredstvih ter investicijskih transferjih in subvencijah.

Vlada je napovedala še sveženj ukrepov za priliv v proračun, ki ga bo obravnavala danes, to pa zaradi kritik sindikatov, da se je osredotočila le na odhodkovno, ne pa tudi na prihodkovno stran proračuna.

Takoj po seji vlade bo o interventnih ukrepih razpravljal Ekonomsko-socialni svet (ESS). Seje socialnih partnerjev se bo udeležil tudi premier Janez Janša.

Premalo časa za analizo?

Vlada sicer zatrjuje, da bo vse ukrepe uskladila s socialnimi partnerji, vendar ji zlasti predstavniki delojemalske strani očitajo, da jim je dala premalo časa za analizo. Predlagani varčevalni ukrepi bodo po oceni delojemalcev najbolj prizadeli socialno najšibkejše in so krivični do javnih uslužbencev. Vre tako v sindikatih javnega kot zasebnega sektorja.

Vlada je včeraj predstavila nov predlog varčevalnih ukrepov, danes zvečer pa naj bi se sestali predstavniki pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja.

V sindikatih vre

Vse več sindikatov javnega sektorja za 18. april napoveduje stavko. V primeru neuspešnih pogajanj nameravajo denimo delo odložiti člani vseh sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije.

Sindikati zasebnega sektorja pa grozijo z referendumom. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so tako napovedali, da bodo v primeru, da bodo šli zdaj predlagani interventni ukrepi čez sito DZ in jih ne bo mogoče zaustaviti drugače kot z naknadnim zakonodajnim referendumom, uporabili tudi to pravico.