Mnogi Grki so se rojaku, ki ga je ekonomska kriza pripeljala prek roba obupa, na trgu Sintagma, ki je bil že v preteklosti prizorišče demonstracij proti varčevalnim ukrepom, poklonili z rožami, spet drugi so se nanj spomnili prek spleta. Na mestu, kjer si je 77-letnik vzel življenje, je na desetine Grkov pustilo na roko napisana sporočila. Na enem je pisalo "Kar je dovolj, je dovolj“, na drugem "Le kdo bo naslednja žrtev?“, pa še "To je bil umor, ne samomor" in "Varčevalni ukrepi ubijajo".

Na drevo na kraju, kjer se je 77-letni ustrelil, mnogi obešajo sporočila. (Foto: AP)

Na trgu pred grškim parlamentom se je zbralo na stotine protestnikov (čeprav nekatere agencije poročajo, da jih je bilo le nekaj deset), kar je bil najštevilčnejši protest v zadnjih mesecih. Demonstranti so v policiste metali kamenje in druge predmete, ti pa so jih razganjali s solzivcem in gumijevkami ter jih deset pridržali. Po podatkih policije sta bili v neredih dve osebi poškodovanih, do danes zjutraj pa so se razmere v grški prestolnici že umirile, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Grški premier Lucas Papademos se je že javno odzval na smrt 77-letnika, ki jo je označil za pravo tragedijo. "V teh težkih trenutkih naše družbe moramo – tako država kot njeni državljani – podpreti tiste, ki so obupani." Tiskovni predstavnik vlade Pantelis Kapsis pa je incident označil za "človeško tragedijo, ki ne sme postati predmet politične razprave".

(Foto: AP)

Moškega so identificirali kot Dimitrisa Christoulasa, 77-letnega upokojenega kemika, ki je svojo lekarno prodal leta 1994, za seboj pa je pustil soprogo in hčer. V poslovilnem pismu je zapisal: "Vlada je uničila kakršnokoli možnost za moje preživetje, ki je bilo vezano na dostojanstveno pokojnino, za katero sem, brez pomoči države, sam plačeval 35 let. In ker mi leta ne dopuščajo, da bi reagiral bolj dinamično, ne vidim druge rešitve kot ta dostojanstven način končanja življenja, da mi ne bo treba za preživetje brskati po smeteh.“

Stopnja samomorov in depresija sta se v Grčiji po ostrih varčevalnih ukrepih, s katerimi se skuša država ubraniti pred bankrotom, povišali. Po poročanju Reutersa se je število samomorov leta 2010 povišalo za neverjetnih 18 odstotkov, v Atenah pa se je v istem letu stopnja povišala za 25 odstotkov.