Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je Annan Varnostni svet ZN prav tako pozval, naj začne delati na oblikovanju in nameščanju opazovalne misije s širokim mandatom nadzorovanja dogodkov v Siriji, kjer je bilo v spopadih z vladnimi silami doslej ubitih že več kot 10.000 ljudi. Spopadi se nadaljujejo tudi danes, iz Homsa ter drugih mest pa tako poročajo o novih smrtnih žrtvah.

Kot je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice, je bilo v nasilni zadušitvi protirežimskih protestov, ki so izbruhnili marca lani, doslej ubitih že 10.108 ljudi, med njimi je bilo 7306 civilistov.

Ameriška veleposlanica pri ZN Susan Rice, ki trenutno predseduje VS ZN, je dejala, da ZDA dvomijo, da bo sirski režim izpolnil obljubo in da bo 10. aprila začel izvajati Annanov mirovni načrt. S strani sirskega režima "smo bili priča obljubam in nato njihovi kršitvi", je spomnila in dodala, da se ZDA bojijo, da bi v prihodnjih dneh lahko v Siriji prišlo do stopnjevanja in ne zmanjšanja nasilja.

Kljub temu ZDA še vedno upajo, da bo sirski režim v celoti in brezpogojno uresničil obljubljeno. Kot je dodala Riceova, je po Annanovih besedah Sirija na začetek uresničevanja načrta pristala brezpogojno, poroča AFP. Po njenih besedah v VS ZN tudi polno podpirajo Annanov načrt v šestih točkah in njegovo uresničitev. Francija pa je ob tem menila, da bi morali določiti rok za popolno uresničitev načrta.

Sirski veleposlanik pri ZN Bašar Džafari je dejal, da sta se za rok 10. aprila dogovorila skupaj Annan in vlada v Damasku. Ponovil je, da je Damask "zavezan" uspehu Annanove misije, a dodal, da bo prekinitev ognja nadzirala Sirija, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Annanov mirovni načrt za Sirijo sicer predvideva ustavitev vseh spopadov, dostop humanitarne pomoči do ogroženega prebivalstva, neovirano gibanje novinarjev po državi in nediskriminatorno vizumsko politiko zanje ter izpustitev zapornikov, pa tudi začetek političnega dialoga ter pravico do združevanja in mirnih demonstracij.

Annan je VS ZN še pozval, naj podpre 10. april kot rok za začetek izvajanja mirovnega načrta. Problem utegne predstavljati Rusija, ki je doslej zavračala postavljanje rokov. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je sicer danes med obiskom Armenije pozval sirsko vlado k umiku enot iz mest, čemur naj bi nato sledila tudi opozicija.

Dogovor o delnem uresničevanju načrta med Annanom in vlado v Damasku sicer predvideva popoln konec sovražnosti v 48 urah po roku. Sirska vlada pa bo načrt začela uresničevati s prenehanjem pošiljanja svojih enot v uporniška mesta, umikom težkega orožje iz mest ter splošno prekinitvijo ognja.