Po Jankovićevih besedah bodo lahko parlamentarne stranke v primeru, če najdejo skupno točko, v parlamentu predstavile mnenje vseh, tudi tistih, ki niso v parlamentu. Na skupnih srečanjih se bodo v prihodnje dobili "po potrebi", če bodo vsi soglašali, pa bi lahko bila vsake tri mesece.

Srečanja so se udeležili predstavniki PS, TRS, LDS, Zares in Demokratične stranke dela, udeležbo pa so zavrnili v SD in SMS-Zelenih. Janković je odločitev SD obžaloval in izrazil upanje, da se bo SD udeležil naslednjega sestanka, ko bodo razpravljali o rebalansu državnega proračuna.

Predsednik Zares Pavel Gantar je dejal, da je bolj kot udeležba SD na tem sestanku pomembno sodelovanje PS in SD v parlamentu. Ob tem je opozoril, da mineva 107 dan od zadnje redne seje parlamenta in da ves ta čas poslanke in poslanci niso imeli možnosti postaviti vprašanj ministrom in ministrici.

"Že samo to, da sedimo skupaj in se pogovarjamo o temah, ki so pomembne za vse državljane, daje nek optimizem za prihodnost," pa je ocenil predsednik LDS Iztok Podbregar. Če se bo zaradi takšnih sestankov v DZ slišalo širši krog ljudi, pa bi to po njegovem pomenilo "napredek za državo".

Predsednik TRS Matjaž Hanžek je dejal, da so izmenjali različna mnenja o varčevalnih ukrepih. Po njegovih besedah so vsi prepričani, da je izključno varčevanje napačno in da je treba narediti tudi kaj na prihodkovni strani.

Predsednik Demokratične stranke dela Franc Žnidaršič pa je izrazil pričakovanja svoje stranke, da bo opozicija v parlamentu izkoristila svoje zakonite možnosti, da vpliva na razvoj dogodkov po svojih najboljših močeh.

Ob vprašanju, če lahko srečanju strank rečemo levosredinska opozicija, je Janković odvrnil, da tako daleč še niso prišli.

V SD so udeležbo zavrnili

V SD so udeležbo zavrnili, češ da gre za razpravo o političnih stvareh, ki zahtevajo bistveno več časa za pripravo. Novinarji so temu danes dodali, da naj bi v SD ravno zaradi tega menili, da je zadeva neresna. "No, če so to rekli, je pa to neresno, konec koncev bi lahko prišli in poslušali," je na te navedbe nato odgovoril Janković.

Poudaril je, da danes tudi ni predvidenih nobenih sklepov, ampak gre le za razpravo o točkah, ki se jih odpira ali se jih bo še odprlo tudi v državnem zboru. In če predložijo gradivo za razpravo, je to po Jankovićevi oceni zelo resno. Kot je dodal, bodo vse, kar bo vlada dobrega predlagala, podprli, za preostalo pa bodo predstavili alternativne možnosti. Spomnil je, da se "50 dni ni oglasil", saj verjame, da mora vlada ob prevzemu oblasti imeti 100 dni miru, a le dokler niso bili objavljeni predlogi varčevalnih ukrepov.

Po njegovi oceni gre tukaj za "strašenje državljanov", predlog za 15-odstotno znižanje plač v javnem sektorju pa da je neresen. Zato bodo po njegovih besedah poskušali najti rešitve, ki so dobre za državo in v pomoč vladi, če jih bo sprejela.

Najbolj kritičen Hanžek

Še bolj kritičen kot Janković pa je bil do predlaganih varčevalnih ukrepov predsednik stranke TRS Matjaž Hanžek, ki jih je označil za "samomor". Pomembna se mu zdita razvoj in zaposlovanje, sedaj predlagani ukrepi pa gredo v odpuščanje in zmanjševanje prihodkov "ter v resnici grški scenarij". Od srečanja nima posebnih pričakovanj, kot pravi, le to, da vidi, kaj druge stranke menijo o nekaterih projektih.

Glede sestankovanja levih strank pa "ni čisto prepričan, ali je to levica, temveč nekaj političnih strank, ki se pogovarjamo." V TRS so vsekakor levica, je dodal Hanžek, in sicer "klasična levica, ne politična". Janković pa tukaj meni, da danes težko rečemo, kje se delita levica in desnica, sami pa da so se postavili v levo sredino.

Novi predsednik LDS Iztok Podbregar je dejal, da so se na vabilo odzvali, ker želijo jasno povedati, da v Sloveniji, predvsem pa v državnem zboru, potrebujemo odločno opozicijo. Kot pravi, so sami pripravljeni na sodelovanje v različnih projektih. Danes želijo predvsem slišati kakšna so razmišljanja za naprej, potem pa bodo videli, kako naprej.