Koptska pravoslavna cerkev "meni, da je neprimerno še naprej sodelovati glede na to, kako je bila ustavodajna skupščina sestavljena," so zapisali v sporočilu za javnost.

Pripadniki Koptske pravoslavne cerkve, ki je ena od najstarejših cerkva na svetu in ima kakih deset milijonov pripadnikov, predstavljajo med šest in deset odstotkov egiptovskega prebivalstva.

Ustavodajna skupščina, ki jo je egiptovski parlament sestavil konec marca, ima sto članov, med njimi pa so pretežno člani Muslimanske bratovščine in drugi islamisti, ki tvorijo tudi večino v parlamentu.

Iz ustavodajnega telesa je pred tem izstopilo že več opozicijskih liberalnih, neodvisnih in levičarskih članov, ki so menili, da njihova navzočnost ne bi vplivala na islamiste in na njihova prizadevanja za uvedbo ustave, ki bi odražala njihova politična in verska stališča.

Med drugim se je iz ustavodajnega telesa umaknila tudi univerza Al Azhar, ena ključnih ustanov sunitskega islama, ki je tako svojo ideologijo modernega islama distancirala od bolj skrajnih in konservativnih oblik islama Muslimanske bratovščine in drugih fundamentalistov.

Islamisti sicer menijo, da izstopi ne bodo vplivali na delovanje skupščine, saj je že sestavljen seznam članov, ki bodo zasedli prazna mesta. 10. aprila pa naj bi ustavno sodišče odločalo o pravni legitimnosti skupščine.

Nova ustava naj bi predvidoma omejila pooblastila predsednika in več pooblastil dodelila parlamentu, a opozicija svari, da bo posledično veliko moči skoncentrirala v rokah islamistov. Poleg tega se opozicija boji prizadevanj za vpeljavo nekaterih načel šeriatskega prava v ustavo.

Spori glede ustavodajne skupščine so vzniknili v kritičnem času, saj bodo čez manj kot dva meseca, 23. in 24. maja, v Egiptu predsedniške volitve.